Czym kierować się przy wyborze butów na wyprawy górskie mając haluksy

Buty trekkingowe to bez wątpienia podstawowy element wyposażenia każdego miłośnika górskich wędrówek. Każda osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę w zdobywaniu szczytów powinna posiadać odpowiednio dobrane buty. Wygoda jest w tym przypadku najważniejszym wyznacznikiem, który w dużej części determinuje czy dany produkt będzie komfortowy w noszeniu. Górskie wędrówki wiążą się z wielogodzinnym wysiłkiem fizycznym i nieustającym marszem na nierównym, wymagającym terenie. Z tego względu wyposażenie jest podstawą i bez odpowiednich butów, górskie przygody mogą okazać się katorgą.

Obuwie trekkingowe – dlaczego wygoda to podstawa?

Obuwie trekkingowe powinno być przede wszystkim dopasowane pod względem rozmiaru – na długość, jak i szerokość. Niedopasowane, za małe lub za duże buty, nie pozwolą na komfortowy marsz i mogą tylko zrazić do górskich przygód. Z tego względu, podczas zakupów warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego modelu i wybrać ten najbardziej odpowiedni i dopasowany. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów obuwia trekkingowego, dedykowanego nawet dla osób o niestandardowej stopie – bardzo wąskiej lub szerokiej. Dzięki temu aktualnie każdy klient może znaleźć obuwie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. 

wygodne buty trekkingowe

Buty trekkingowe, a haluksy – czy możliwe jest znalezienie odpowiedniego modelu?

Haluksy to jedne z najczęstszych chorób stóp, z którymi zmaga się naprawdę wiele osób. Ich przyczyną jest nieprawidłowo ustawiona stopa, która prowadzi do tzw. palucha koślawego. Haluksy powstają, gdy mięśnie stopy słabną i pierwsza kość śródstopia zmienia swoje prawidłowe, pierwotne położenie. W konsekwencji duży palec skierowany jest do wewnątrz, w przeciwnym kierunku, niż pozostałe palce. Wówczas podstawa stawu zaczyna zwijać się, powodując krzywiznę. W skrajnych przypadkach skrzywienie palucha koślawego może dotknąć również drugiego i trzeciego palca u stopy – w tym przypadku problem może powodować dyskomfort nawet podczas codziennych aktywności. 

Haluksy najczęściej spowodowane są noszeniem nieodpowiednich i źle dobranych butów. Problem ten zazwyczaj dotyka kobiety, które noszą buty na wysokim obcasie – jednakże nie jest to regułą, ponieważ z haluksami zmagają się również boulderowcy i wspinacze sportowi. Warto jednak zaznaczyć, że schorzenie to może dotknąć praktycznie każdego – w tej sytuacji przyczyną może być słaba tkanka łączna lub nadwyżka kilogramów.  

buty trekkingowe na wyjście w góry

Czym kierować się przy wyborze butów na wyprawy górskie mając haluksy?

Dla osób zmagających się z haluksami najlepszym wyborem będą specjalistyczne buty, odpowiednio profilowane pod stopę z paluchem koślawym. Firma Hanwag oferuje obuwie trekkingowe z kategorii BUNION, które charakteryzuje się kopytami opracowanymi specjalnie dla osób borykających się z haluksami. Buty Hanwag wyróżniają się idealnym dopasowaniem, do każdego typu stopy. Produkty z kategorii BUNION posiadają wyższy nosek, który ma zapewnić wszystkim palcom więcej miejsca. Oprócz tego, obuwie nie posiada szwów na wysokości stawu dużego palucha, po wewnętrznej stronie – na poziomie śródstopia. Dzięki temu buty nie powodują otarć, ani nie generują ucisku, na które często skarżą się osoby z haluksami. Modele BUNION są zatem doskonałą propozycją dla wszystkich zmagających się paluchem koślawym. Obuwie trekkingowe Hanwag jest gwarancją wielogodzinnych pieszych wędrówek – bez bólu i dyskomfortu. 

Obuwie trekkingowe – gdzie kupić najlepsze produkty?

Hunt-Fish to sklep internetowy, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do miłośników górskich wypraw i trekkingu. Hunt-Fish oferuje obuwie na haluksy wykonane z najwyższej jakości materiałów, a wszystkie produkty wyposażone są w nowoczesne technologie zapewniające komfort i bezpieczeństwo. Obuwie pochodzi od sprawdzonych producentów – HANWAG, MEINDL, COLLONIL, GATEWAY i wiele innych. Oferta Hunt-Fish jest niezwykle szeroka, dzięki czemu każdy klient znajdzie produkt odpowiednio dopasowany do swoich potrzeb.