Uroczysta wigilia firmowa czy mniej formalne christmas party?

Gdy zbliża się sezon świąteczny, w wielu firmach zaczynają się przygotowania firmowej wigilii. Do niedawna przez długie lata panował właściwie jeden sposób jej organizowania: w miejscu pracy, z opłatkiem, tradycyjnymi potrawami i za długim przemówieniem szefa.

Obecnie jednak zmienia się nie tylko sposób organizowania klasycznej wigilii firmowej, lecz też pojawiają się alternatywy, takie jak christmas party. Które z rozwiązań jest lepsze? Przekonajmy się!

Klasyczna wigilia firmowa – plusy i minusy

Plusy

 • Masz możliwość podziękować współpracownikom za trud włożony w pracę przez cały rok, a także podsumować największe osiągnięcia firmy w formie atrakcyjnej wizualnie prezentacji, która zyska sobie większą uwagę niż typowe, nudne przemówienie.
 • Podczas wigilii łatwiej jest o miłą atmosferę i większą integrację między personelem, a to może skutecznie przełożyć się na lepsze wyniki podczas codziennej pracy.
 • Chociaż określenie “wigilia firmowa” kojarzy się z kolacją organizowaną w siedzibie firmy, może ona być równie dobrze zorganizowana w innym miejscu, np. w restauracji mieszczącej się w Hotelu Jasek Premium. To bardzo dobry sposób na spędzenie wigilii firmowej we Wrocławiu, przy której nie będziemy musieli nic szykować, a naszym jedynym zadaniem będzie cieszenie się wspólnie spędzonym czasem/
 • Urządzając wspólnie firmową wigilię, dbacie o pozytywne relacje między sobą i podkreślacie znaczenie czasu spędzanego ze sobą nie tylko w godzinach pracy.
 • Organizacja wigilii daje również możliwość zaangażowania pracowników w przygotowania, dzięki czemu istnieje możliwość lepszej integracji i miłego spędzania czasu podczas np. wspólnego tworzenia ozdób choinkowych.

Wigilia firmowa, organizowana w bardziej tradycyjny sposób będzie lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w firmie pracuje większa liczba osób, a środki na organizację imprez dla pracowników są nieco mniejsze, a także zawsze wtedy, gdy wolicie bardziej tradycyjną formę celebrowania świątecznej atmosfery.

Minusy

 • Wigilie firmowe są przez wiele osób traktowane jako przykry obowiązek. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli pracodawcy nie są przekonani do nowoczesnych form urozmaicania tego typu spotkań lub jeśli brakuje wzajemnej sympatii w zespole.
 • Niektóre firmy decydują się na zorganizowanie wigilii w miejscu pracy. Wówczas dla wielu osób jest o wiele trudniej się zrelaksować, a zostawanie po godzinach w firmie przed świętami często nie sprzyja odprężeniu.
 • Wspólne przygotowywanie wigilii może być dobrą zabawą, lecz czasami jest źródłem stresu. Nakładające się na nie szykowanie wigilii w domu, obowiązki kumulujące się na koniec roku i inne zobowiązania mogą sprawić, że wspólne szykowanie będzie jedynie źródłem frustracji.

Nowoczesne christmas party – czy warto je organizować?

Inspirowane zachodnimi trendami imprezy świąteczne zdobywają sobie coraz większą sympatię. Luźniejsza atmosfera, moc atrakcji i możliwość zabawy razem z rodziną to tylko nieliczne korzyści. O czym jeszcze warto wspomnieć?

 • Organizacja imprezy coraz częściej odbywa się poza siedzibą firmy – pracownicy w umówionym terminie wyjeżdżają np. do atrakcyjnych ośrodków wypoczynkowych w górach, wynajmują sale balowe, a także częściej urozmaicają imprezę atrakcjami.
 • Nierzadkim przypadkiem jest nadanie imprezie charakteru charytatywnego, organizując przy okazji zbiórkę dla potrzebujących. Daje to szansę na zebranie znaczącej sumy, co jest ogromnym wręcz plusem.
 • Christmas party na ogół odznacza się większą elastycznością, jeśli chodzi o świąteczne menu – łatwiej tutaj o mniej typowe potrawy niż karp i pierogi z grzybami, co jest szczególnie ważne, jeśli chcecie spróbować czegoś nowego.
 • Jest to możliwe oczywiście również w przypadku tradycyjnej wigilii firmowej, lecz trudno nie wspomnieć o tym, że imprezy świąteczne wcale nie muszą być organizowane przez Was! Warto powierzyć je doświadczonemu w tym zakresie personelowi hotelowemu, by mieć pewność, że wszystko przebiegnie jak należy, a do tego zaoszczędzić trochę czasu.

Czy są minusy christmas party?

Niestety tak. Przede wszystkim christmas party nie będzie dobrym pomysłem w firmie o typowo konserwatywnym podejściu. W imprezie świątecznej nie chodzi tak bardzo o celebrowanie szczególnego czasu w typowy sposób – na ogół nie ma tu opłatka i składania życzeń. Do tego też nadmiernie luźna atmosfera dla niektórych może być po prostu krępująca.

Impreza świąteczna w nowoczesnym wydaniu będzie dobrym rozwiązaniem, gdy Wasza grupa jest niewielka, jako że wyjazd w nowe miejsce i dodatkowe atrakcje to również dodatkowy koszt, z jakim trzeba się liczyć. Idealnie sprawdzi się w przypadku firm otwartych na innowację, jako że christmas party ma zupełnie odmienny charakter niż tradycyjna wigilia.

wigilia pracownicza

Tradycyjna wigilia czy christmas party?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie na co dzień panują w firmie relacje i obyczaje. Ważne jest również to, czy troska o dobrą atmosferę ma znaczenie przez cały rok – jeśli tak, dużo łatwiej będzie zorganizować udaną imprezę, na której każdy będzie mógł bawić się nie tylko z pracownikami, lecz też z rodziną, jako że również jest to coraz popularniejsze rozwiązanie.