Zamki na Dolnym Śląsku z najciekawszą historią

Polska to niesłychanie zróżnicowany i zachwycający kraj, który warto poznać podczas małych i większych podróży. Jednym z rejonów wartych zobaczenia jest Dolny Śląsk.

Zachwyca on w dużej mierze niespotykaną ilością zamków i pałaców, które są wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów. Obecnie każdy z tych zamków robi zgoła inne wrażenie – część doczekała nowej świetności, funkcjonując prężnie jako luksusowe hotele, restauracje czy też ośrodki SPA, inne niestety popadają w postępującą ruinę. Niemniej jednak niezależnie od tego, jak potoczyły się ich losy, wciąż mamy do czynienia z murami, które były świadkiem wielu wydarzeń.

Jeśli wsłuchamy się w ich historię, być może usłyszymy zapomniane opowieści z zamierzchłych czasów?

Perły Dolnego Śląska – świadkowie historii i nie tylko

Zamek Czocha

Zamek ten jest określany mianem jednego z najsłynniejszych w Polsce – wielu widzów miało okazję zobaczyć go na ekranach w produkcjach takich, jak „Wiedźmin”, „Legenda”, czy też „Gdzie jest generał?” Istnieje również kilka seriali, w których mogliśmy podziwiać piękno zamku. Są to m.in. produkcje takie jak „Tajemnica twierdzy szyfrów” lub „Dwa światy”.

Przytaczając zaś zarys historyczny, budowla pierwotnie pełniła funkcję warowni granicznej na pograniczu śląsko-łużyckim. Powstawała w latach 1241-1247. Posiadłość przechodziła z rąk do rak by ostatecznie kupił ją producent wyrobów tytoniowych Ernest Gutschow, który podjął się remontu zamku, niszcząc przy tym niestety, najstarsze jego fragmenty.

Wielokrotnie okradany z wyposażenia, zamek przeszedł ostatecznie w ręce Agencji Mienia Wojskowego i przez pewien czas jego położenie było utajnione. Od 1996 roku udostępniony turystom.

Zamek w Leśnicy

Burzliwa historia zamku w Leśnicy, pełna spustoszeń i rekonstrukcji, przypomina z pozoru wiele innych historii, jakie mogą skrywać w sobie mury innych fortec. Z murami zamku w Leśnicy wiąże się jednak przerażająca legenda ducha, który ponoć do dziś nie opuścił murów zamku… Według podań posiadłość w 1651 roku zakupił Horatius von Forno, który szybko zasłynął jako niezwykły okrutnik i religijny fanatyk. Mówi się, że stosował wyjątkowo bestialskie metody karania nieposłusznych mu poddanych.

Według jednego z przykładów, przy pomocy poddanego mu oddziału wojska, spacyfikował miejscowy cmentarz, na którym ukryła się przed nim grupa 50 osób, które odmówiły przejścia na katolicyzm. Ofiary tych przejść również pojawiają się jako zjawy, które nie zaznały spokoju po śmierci. W 1654 roku von Forno zmarł, a Rada Miejska zezwoliła na pochowanie go na cmentarzu NMP, z zastrzeżeniem, że pogrzeb odbędzie się nocą i bez oddawania zmarłemu zaszczytów.

Zamek Grodziec

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1155 roku. Od 1470 roku zamek był własnością księcia Fryderyka I, który sprowadził mistrzów murarstwa m.in. z Wrocławia i Legnicy, którzy odpowiadają za nadanie posiadłości obecnych kształtów. Zamek został poważnie zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, a dokładnej renowacji podjęto się dopiero na początku XIX wieku. Od lat 30. był dostępny dla turystów jako jeden z pierwszych zamków w Polsce. Lata 1906-1908 przynoszą kolejne zmiany, powstaje muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, oraz restauracja i hotel.

Niecałe 100 lat później staje się tłem przy kręceniu filmów takich jak: „Taras Bulba” oraz „Kwiat Diabła”. Swoje produkcje tworzy tutaj m.in. telewizja szwedzka, rosyjska, francuska i belgijska. Współcześnie na zamku odbywają się liczne imprezy kulturalne, takie jak Śląskie Święto Pieśni, Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego czy też Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana.

Zamek Chojnik

Zamek pochodzi z połowy XIV wieku, jak wiele innych budowli przechodził liczne zmiany właścicieli oraz modernizacje. Po uderzeniu pioruna w 1675 roku nie odbudowano już zamku. Jednak od XIX wieku pełnił on liczne funkcje turystyczne. Z budowlą wiąże się legenda o księżniczce Kunegundzie, która postawiła starającym się o jej rękę rycerzom nierealny warunek. Chodziło o objechanie konno w pełnym rynsztunku murów zamku. Strome zbocza góry czyniły zadanie niewykonalnym i wielu straciło życie.

Na koniec pojawił się śmiałek, który spodobał się królewnie i odniósł sukces, lecz na koniec stwierdził, że nie chce pojąć za żonę kobiety, która bezmyślnie skazała na śmierć tylu ludzi. Księżniczka, nie mogąc znieść upokorzenia, rzuciła się w przepaść.

Jak widać, polskie zamki skrywają w sobie wiele fascynujących legend i sekretów, które czekają na ich odkrycie. Pasjonują Cię historyczne podróże? Wejdź zatem na stronę castlesandpalaces.eu/pl, weź udział w konkursie i wygraj vouchery wstępu do najciekawszych posiadłości w Polsce i w Czechach.