Wyjazd do Namibii w czasie pandemii – co warto wiedzieć?

Wyjazd do Namibii będzie świetnym pomysłem, jeśli zaliczasz się do miłośników przygód i aktywnego wypoczynku. Zanim jednak wyruszysz w trasę, przekonaj się, o co musisz koniecznie zadbać, zanim opuścisz kraj. Przedstawiamy informacje dotyczące niezbędnych formalności, kwestii, na jakie musisz zwrócić uwagę w dobie pandemii, a także przekażemy Ci garść praktycznych wskazówek i odrobinę ciekawostek.

Namibia – najważniejsze formalności

Wjeżdżając do Namibii, musisz mieć ważny paszport i wizę zezwalającą na pobyt. Uzyskasz ją w ambasadzie znajdującej się w Londynie, Moskwie i Berlinie (najbardziej polecany jest Berlin). Co ważne, paszport musi mieć ważność o co najmniej 6 miesięcy dłuższą niż wiza. W momencie przekraczania granicy w porcie lotniczym musisz okazać bilet powrotny.  Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, lub będziesz mieć pod opieką osobę poniżej 18. roku życia, której nie jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym, wówczas musisz mieć ze sobą tzw. letter of authorization, czyli list poświadczający na piśmie zgodę rodziców na wyjazd za granicę. Podpisy te muszą być poświadczone w urzędzie. Do zgody można załączyć kopie dokumentów tożsamości rodziców.

Wyjazd w czasie epidemii

Podstawowym zaleceniem jest śledzenie na bieżąco komunikatów wydawanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, dotyczących aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Zadbaj o zaszczepienie się na Covid-19 przed wyjazdem. Pozwoli Ci to na uniknięcie kwarantanny.

Jeśli nie chcesz lub z jakiegoś powodu nie możesz się zaszczepić, nie wcześniej niż na 3 dni przed wyjazdem wykonaj test. Jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna nie jest wymagana. 

Inne kwestie dotyczące zdrowia

W Namibii istnieją liczne zagrożenia, na które trzeba się przygotować. Zalicza się do nich ryzyko zachorowania na AIDS, malarię, tężec, błonica, dur brzuszny, czy też WZW typu A i B. Szczepienia na te choroby przy wjeździe do Namibii nie są obowiązkowe, lepiej jednak się zabezpieczyć. Udaj się przed wyjazdem do lekarza i omów z nim najważniejsze zagrożenia zdrowotne oraz to, jak możesz się przed nimi uchronić. 

Namibia – praktyczne wskazówki

Bezpieczeństwo

  • W Namibii nie ma polskiej ambasady, dlatego też w razie problemów, pamiętaj, że masz prawo do udania się do ambasady reprezentującej inny kraj europejski, której pracownicy mają obowiązek pomóc Ci tak samo, jak pomagają swoim obywatelem. 
  • Stanowczo odradzane jest poruszanie się po Namibii po zmroku. Chodzi m.in. o zderzenie się ze zwierzętami podczas jazdy samochodem, oraz ryzyko napadów. 
  • W celu zabezpieczenia nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Zawsze miej zabezpieczony zapas gotówki, a kwotę trzymaną przy sobie rozlokuj w różnych miejscach. 
  • Skopiuj wszystkie dokumenty, jakie masz. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kilku kopii papierowych i elektronicznej, zapisanej w kilku miejscach. 
  • Koniecznie zadbaj o wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Wówczas to ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty związane z leczeniem za granicą. 

Pogoda 

Pora deszczowa to czas, w którym masz szansę na zobaczenie wyjątkowych krajobrazów i liczne rośliny w pełnym rozkwicie, lecz jest to również czas, w którym ogromna część dróg staje się nieprzejezdna. Niemożliwe jest też często skorzystanie z campingów, a zwierzęta są rozproszone w różnych miejscach w poszukiwaniu wody. Namibia jest objęta porą deszczową, krtóra trwa od stycznia do kwietnia, a czas największych ulew przypada na styczeń i luty.  Sezon turystyczny (pora sucha) przypada na czas pomiędzy majem a listopadem. Pomimo tego, że dni są wyjątkowo upalne, temperatura w nocy może spaść do 10oC, zaleca się więc wziąć cieplejszą piżamę. 

Namibia – kilka ciekawostek na koniec

  • Pustynia Namib zalicza się do najstarszych miejsc na świecie – liczy sobie aż 80 milionów lat!
  • Na terenie Namibii mieszka zaledwie 2,5 miliona ludzi – czyni to ją drugim, zaraz po Mongolii, najsłabiej zaludnionym miejscem świata.
  • Znajduje się tu najliczniejsza populacja gepardów.
  • W Namibii możesz odwiedzić największe podziemne jezioro na świecie – Dragon’s Breath Cave.
  • Najstarsze rysunki naskalne, znajdujące się w Twyfelfontein, liczą sobie aż 6000 lat!

Chcesz więcej? Odwiedź Namibię osobiście z Bocian Safaris!