Wakacje 2021 w Karpaczu

Karpacz jest idealnym miejscem do zwiedzania atrakcji turystycznych Karkonoszy, uznawanych za jeden z najpiękniejszych masywów górskich. To niezwykle popularny ośrodek turystyczny, który co roku chętnie odwiedzają turyści, doceniając atrakcje stolicy Karkonoszy. Bogata baza noclegowa i korzystne położenie są dodatkowych atutem tej miejscowości.

Atrakcje Karpacza

W Karpaczu jest mnóstwo różnych atrakcji dla turystów w różnym wieku zarówno dorosłych, jak i dzieci. Obok świątyni Wang, pochodzącej z Norwegii, zbudowanej bez użycia gwoździ z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich, datowanej na XII i XIII wiek, którą do Polski sprowadziła hrabina Fryderyka von Reden znajduje się tu Muzeum Techniki i Budowli z Klocków, czy Park Bajek. Miejsc, które warto zobaczyć jest w Karpaczu zdecydowanie więcej, dlatego warto zaplanować wyjazd do tej niezwykle atrakcyjnej miejscowości w malowniczych Karkonoszach.

Dom Henryka Tomaszewskiego

Henryk Tomaszewski to znany twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W 1968 roku zamieszkał w Karpaczu w domu przy ulicy Karkonoskiej, gdzie oddawał się swojej drugiej pasji, którą było kolekcjonowanie zabawek z różnych stron świata. Pod koniec życia ofiarował zbiór miastu, które stworzyło z niej Muzeum Zabawek, cieszące do dzisiaj turystów zarówno małych jak i dużych. Po śmierci w 2001 roku został pochowany na niewielkim cmentarzu położonym przy świątyni Wang. 

Lapońska Wioska Kalevala

Tuż powyżej Karpacza Górnego znajduje się projekt prawdziwej wioski lapońskiej Kalevala z namiotem Wikingów, saunami, namiotami lavvu, kąpielowymi beczkami oraz chatą z grillami. Atrakcją tego miejsca są także prawdziwe renifery i Dom Muminka. Pomysł zbudowania lapońskiej wioski w sercu Karkonoszy nie dziwi ze względu na klimat Karpacza, który pod wieloma względami przypomina ten z Finlandii, dlatego przyroda jest bliska roślinności rosnącej w surowych warunkach tego państwa. Wioskę zbudowali specjaliści z Finlandii. Niezwykłe wrażenie na turystach robią pokazy zorzy polarnej, możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej techniki. 

Zapora i zbiornik wodny na Łomnicy

Zapora i zbiornik wodny na Łomnicy jest jedną z największych atrakcji Karpacza. Przebiega tu czerwony szlak turystyczny, prowadzący na górę Grabowiec. Długość korony zapory wynosi 105 metrów i stanowi atrakcyjne i malownicze miejsce dla spacerowiczów i turystów, udających się czerwonym szlakiem w góry. Oprócz niezwykłej atrakcji turystycznej zapora na Łomnicy stanowi zabezpieczenie dla mieszkańców miasta przed kapryśnym usposobieniem rzeki, która w przeszłości przysparzała mieszkańcom wielu problemów. Dopiero budowa zapory wraz ze zbiornikiem wodnym zlikwidowała problem powodzi i podtopień. 

Popularne szlaki turystyczne Karpacza

Karpacz jest doskonałą bazą wypadową w najpiękniejsze miejsca Karkonoszy, gdyż tu zaczynają się najpopularniejsze szlaki turystyczne, prowadzące w malownicze górskie tereny. Wędrując po okolicy można podziwiać piękne krajobrazy i dziewiczą naturę. Jednym z nich jest  droga przyjaźni polsko – czeskiej, ścieżka pod Reglami, czy kaplica św. Anny na Grabowcu. 

Droga przyjaźni polsko – czeskiej

Droga przyjaźni wzdłuż polsko – czeskiej granicy jest pieszym szlakiem turystycznym, biegnącym wzdłuż grzbietów Karkonoszy. Wchodzi ona w skład Głównego Szlaku Sudeckiego. Całkowita długość trasy wynosi około 30 kilometrów. Wędrując nią turyści poprzez Szrenicę, Halę Szrenicką, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt, Równię pod Śnieżką zdobywają Śnieżkę, a potem kierują się ku Przełęczy Okraj. Po drodze można podziwiać malownicze, a jednocześnie niesamowite górskie widoki.. 

Ścieżka pod Reglami

Ścieżka pod Reglami jest trasą turystyczną liczącą około 28 kilometrów. Biegnie poprzez Halę Szrenicką, Trzy Świnki, Mokrą Przełęcz, Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł Jagniątkowski, ku Przełęczy Karkonoskiej i Pielgrzymów. Wędrując ścieżką pod Reglami można podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy, a przy dobrej widoczności obserwować najdalsze zakątki Kotliny Jeleniogórskiej. 

Kaplica św. Anny i woda z Dobrego Źródła na zapewnienie szczęścia w miłości

Do barokowej kaplicy świętej Anny, najpiękniejszego kościółka w okolicy dociera się żółtym szlakiem. Wędrówkę można rozpocząć w Karpaczu lub Sosnówce. Dawniej te okolice były miejscem prasłowiańskiego kultu i jak głosi legenda przepływu wyjątkowej energii. Tereny te zamieszkiwała ludność oddająca cześć siłom natury i bóstwom związanym z wodą. Informacje o kaplicy pojawiają się już w XIII wieku. Powstała prawdopodobnie w celu zwalczania pogańskich wierzeń. Tuż przy kaplicy znajduje się źródło nazywane Dobrym lub Źródłem Miłości, które posiada lecznicze właściwości. Legenda mówi o tym, że osoba, która nabierze wody w usta i siedem razy okrąży kaplicę, będzie miała szczęście w miłości. 

Karpacz jest miastem oferującym turystom wiele różnych atrakcji, dlatego warto wybrać się tam w okresie najbliższych wakacji. Atrakcyjne noclegi w Karpaczu, w miejscu zbiegu szlaków niebieskiego z żółtym i zielonym, blisko doliny Łomnicy i wyciągu Biały Jar – to miejsce, które może stać się doskonałą bazą wypadową do wędrówek po Karkonoszach.