Urlop w Beskidzie Niskim – gdzie warto pojechać?

Beskid Niski to zdecydowanie wyjątkowe, a jednocześnie mało uczęszczane miejsce urlopowe polecane wszystkim fanom górskiego zwiedzania. Przepiękne widoki, urocze miasteczka, ciekawe zabytki i niczym niezachwiana dzikość przyrody pozwalają tu odetchnąć i całkowicie odciąć się od szarej codzienności. Wystarczy już kilka dni, a z pewnością zresetujesz swój wewnętrzny licznik i spowolnisz tempo życia w mieście. Co jednak warto odwiedzić i gdzie pojechać w Beskidzie Niskim? Oto krótki przewodnik, który z pewnością przyniesie Ci wiele radości ze zwiedzania.

Magurski Park Narodowy – dzikie serce Beskidu Niskiego

Położony w samym środku Beskidu Niskiego Magurski Park Narodowy to w tej okolicy prawdziwa perełka przyrodnicza. Rezerwat chroniący unikalne walory natury w terenach przejściowych pomiędzy Karpatami Zachodnimi, a Wschodnimi ma bardzo wiele do zaoferowania i dla osób poszukujących spokoju i wytchnienia na łonie natury z pewnością okaże się dobrym startem beskidzkiego urlopu.

W Magurskim Parku Narodowym można spotkać między innymi rysie, żbiki, niedźwiedzie, wilki, jenoty, łosie, sarny, jelenie czy bobry. Rezerwat to także doskonałe miejsce dla wielbicieli płazów i gadów – w Beskidzie Niskim występują właściwie wszystkie chronione w Polsce gatunki, w tym salamandra plamista, żmija zygzakowata, zaskroniec czy padalec. W samym herbie rezerwatu można dostrzec orlika krzywego, którego siedliska są zlokalizowane w całym Magurskim Parku Narodowym. Fani ornitologii mogą tu liczyć także na widok myszołowów, orła przedniego, krogulca, puchacza, puszczyka uralskiego oraz bociana czarnego.

naturaWeekend w górach jako ucieczka od miejskiego zgiełku? Nocleg w Ropkach w Dworze Rajdany spełni Twoje oczekiwania.

Góry i uzdrowiska w Beskidzie Niskim

Po polskiej stronie Beskidu Niskiego na szczególną uwagę zasługuje najwyższy szczyt – Lackowa (997 m n.p.m.). Okazji do górskich wędrówek nie zabraknie tu jednak nawet przy kilkudniowym pobycie, bo przy tak pięknej i bogatej w ciekawe punkty turystyczne okolicy trudno spędzić cały dzień w noclegowni czy restauracji. W okolicy najwyższego szczytu warto odhaczyć także wędrówkę po Głównym Szlaku Beskidzkim, trasie do Rymanowa-Zdroju i szlaku łemkowskim.

Przebywając w okolicy Lackowa warto wybrać się do Iwonicz-Zdrój, a więc najbardziej rozpoznawalnego i jednego z najstarszych w Polsce uzdrowiska. Na miejscu można liczyć na kuracje wodami solankowymi i siarczkowymi, znanymi z pozytywnego działania na układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy i ruchowy oraz choroby reumatyczne. To między innymi stąd wywodzi się także polska marka kosmetyków Iwostin, bazująca na wielu naturalnych, łagodnych dla skóry składnikach.

Noclegi w Beskidzie Niskim

Wybierając się na prawdziwie relaksujący i pełen obcowania z naturą urlop w Beskidzie niskim warto korzystać przede wszystkim z noclegowni typu bed&breakfast, a nie dużych komercyjnych hoteli. Tych pierwszych jest tu szczęśliwie zdecydowanie więcej, co oddaje autentyczny klimat Beskidu i pozwala poczuć prawdziwy klimat wycieczki w góry. Wybór miejscowości noclegowej zależy w dużej mierze od tego, jak wiele podczas wyprawy zamierzasz podróżować – małe miejscowości w centrum Beskidu Niskiego sprawdzą się najlepiej, bo łatwo z nich dotrzeć na pieszo, na rowerze lub samochodem właściwie wszędzie.

Najważniejsze punkty turystyczne – tu warto zawitać odwiedzając Beskid Niski

Poza głównymi punktami każdego wyjazdu w Bieszczady Niskie, a więc Magurskim Parkiem Narodowym i wizytą na szczycie Lackowa, w okolicy pojawia się wiele mniejszych i równie ciekawych punktów wartych zwiedzenia i zapamiętania. Wśród nich polecamy szczególnie Rezerwat Okopy Konfederackie zlokalizowany na górze Jawor, drewniane zabudowy uzdrowiskowe w Krynicy Zdroju, organizowany we wrześniu w Krynicy Zdroju Festiwal im. Jana Kiepury, renesansowy kasztel polski Szymbark  z 1584 r. pięknie umiejscowiony na skarpie nad rzeką Ropą, czy wreszcie Siary – eklektyczno-secesyjny pałac naftowego potentata, Władysława Długosza (1864–1937). Jest on pięknie położony na skarpie nad rzeką Sękówką. Pałac został wybudowany w latach 1900-1908, w miejscu wzniesionego w XIV w. zamku.

W Beskidzie Niskim nie brak atrakcji także dla fanów zabytkowych cerkwi drewnianych, które można odwiedzić m.in. W Banicy, Bereście, Polanach, Binczarowej, Łosiach, Czarnej, czy Hańczowej. Na szczególną uwagę zasługuje też Zyndranowa – Skansen Kultury Łemkowskiej zrobiony w oryginalnej łemkowskiej chałupie z XIX w. Wśród ciekawszych obiektów można podziwiać tu między innymi stajnię, chlew, oborę oraz dawne sprzęty gospodarcze wykorzystywane przez mieszkańców z XIX wieku.