Trzy uzdrowiskowe miejscowości, do których warto pojechać

Na terenie Polski znaleźć można miejsca w których wypoczynek oznacza korzystanie z dobrodziejstw prozdrowotnych walorów przyrody, a także kompleksów zapewniających relaks i całkowity spokój. Mikroklimat, niepowtarzalna atmosfera, a także piękna architektura widoczna i odczuwalna jest w nich na każdym kroku. Znajdują się zarówno w górach, jak i nad morzem, ale również w innych częściach kraju.

Gdzie zatem udać się, by podreperować zdrowie lub przegonić zły humor i chandrę?

Na pierwszy plan wśród polecanych miejscowości uzdrowiskowych z pewnością wysuwa się osławiony Ciechocinek, Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój.

Propozycja numer jeden, czyli Ciechocinek

Uzdrowisko w Ciechocinku to miejsce które kojarzy praktycznie każdy. Miasto położone w niedalekiej odległości od Torunia cieszy się bowiem niezwykłą popularnością. Na miejscu można odbywać długie spacery pośród bujnej roślinności Parku Zdrojowego. Co więcej, ze względu na małe natężenie ruchu samochodowego i praktycznie zerowy przemysł – jest tam bardzo spokojnie. Wręcz idealnie do odpoczynku i zebrania myśli. Specyficzny mikroklimat posiada własną, prawą ochronę, lecz to co rozsławiło Ciechocinek jeszcze bardziej, to ciechocińskie solanki. Wody, które osiągają nawet 37 stopni służą do relaksacyjnych kąpieli, ale i picia. Spożywać można je w zabytkowej pijalni, a nawet zabrać ze sobą kilka butelek. Na ciekawych kolejnych atrakcji czekają również tężnie solankowe z XIX wieku. Spacer po Parku Tężniowym doskonale wpływa z kolei na układ oddechowy.

Propozycja numer dwa, czyli Duszniki – Zdrój

spacer w górachDuszniki – Zdrój to kolejna propozycja dla wielbicieli uzdrowisk. To, co wyróżnia ją w sposób szczególny, to silny związek z muzyką klasyczną. W zabytkowym kurorcie na terenie miasta w 1826 roku przebywał bowiem Fryderyk Chopin. Na miejscu koncentrował się oczywiście na piciu wód mineralnych i wdychaniu czystego, sudeckiego powietrza, ale znalazł również czas na koncertowanie. Ku jego czci odbywa się więc w Dusznikach coroczny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
Na co dzień można natomiast przechadzać się po Parku Zdrojowym i spróbować szklanki Pieniawy Chopina w miejscowej pijalni, która zresztą stanowi urokliwy XIX-wieczny zabytek. Uzdrowisko słynie również z okładów borowinowych i kąpieli igliwiowych. Co choć jest dość oryginalną propozycją, większość kuracjuszy chętnie z niej korzysta. Z kolei wielbiciele aktywności najbardziej chwalą sobie Zieleniec. Stanowi on jedyne miejsce w kraju, w którym panują stricte alpejskie warunki klimatyczne. Zimą prężnie funkcjonuje więc ośrodek narciarski, a latem praktykowane jest najczęściej kolarstwo górskie.

Propozycja numer trzy, czyli Kudowa – Zdrój

Kudowa- Zdrój to już trzecia propozycja na liście. Miasto położone w województwie dolnośląskim leży stóp Sudetów. Oprócz tego, że miejscowość słynie ze swoich prozdrowotnych wód, które pić można na terenie Parku Zdrojowego w przepięknej pijalni, to jeszcze szczyci się niesamowitymi krajobrazami i walorami przyrodniczymi.
Błędne Skały, które stanowią wizytówkę tego miejsca, to labirynt znajdujący się na pograniczu polsko-czeskim w Górach Stołowych. Ciekawostkę z pewnością stanowi fakt, że właśnie tu kręcone były filmy, takie jak „Opowieści z Narnii – Książe Kaspian” czy „Przyjaciel Wesołego Diabła”. Fascynujące, oryginalne i przepiękne piaskowce, które uformowała woda i wiatr słynne są na całą Polskę.
Co więcej, Kudowa – Zdrój turystom i spragnionym relaksu przejezdnym proponuje również szereg innych atrakcji – między innymi muzea, parki linowe czy skanseny, które można zwiedzać. Nocleg we wspaniałym otoczeniu zapewnia z kolei Kurort Agnes, który dla gości skomponował ofertę zarówno zimową, jesienną, letnią, jak i okazjonalną.