Pierwsza wyprawa do Afryki – gdzie jechać?

Afryka to kontynent egzotyczny, nieznany i w dalszym ciągu niezbyt często wybierany jako kierunek turystyczny. Choć w ostatnich latach wzrosła znacząco popularność krajów takich jak RPA, Kenia czy Tanzania, wyjazd na safari czy do wakacyjnych kurortów w Afryce jest kosztowny i wiąże się z koniecznością uzyskania wizy i szczepieniami przeciwko chorobom. Bez względu na wszystko jest to jednak obszar warty odwiedzenia. Co zobaczyć planując pierwszą wyprawę do Afryki?

Gdzie jechać w pierwszą podróż afrykańską – nasze propozycje

Afryka podzielona jest na 46 krajów, ale nie każdy będzie dobrym wyborem w ramach podróży turystycznych. To kraina pełna kontrastów, malowniczych widoków, ale i biedy – kraje nie są tu tak rozwinięte jak Europa, Australia czy Północna Ameryka. W podróże po Afryce wybierają się przede wszystkim ci, którzy chcą doświadczyć tutejszej natywnej kultury oraz miłośnicy pięknych widoków, dzikich zwierząt i natury nienaruszonej przez człowieka. Parki narodowe, safari, unikalne wioski, wodospady. Wybierając jeden kierunek nie zobaczymy nawet ułamka tego, co może zaoferować Afryka, ale gdzieś trzeba zacząć.

gepard w Afryce

Namibia

Nazywana jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na Ziemi, Namibia staje się coraz częściej pierwszym wyborem turystów podróżujących do Afryki. Oprócz najstarszej pustyni świata i rozległych sawann spotkamy tu mnóstwo dzikich zwierząt. Żyrafy, lwy, gepardy, antylopy, hipopotamy – to, co w Europie widywane jest wyłącznie w ogrodach zoologicznych, w Namibii jest codziennością dostępną na wyciągnięcie ręki. Wśród dzikich zwierząt trzeba być oczywiście wyjątkowo ostrożnym, unikać podróżowania nocami i pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

Na pierwszy raz poleca się wyprawy z przewodnikiem, który pokaże najlepsze miejsca i zadba o doskonałe widoki przez cały czas trwania podróży. To tu odwiedzisz także Etosha Park – jeden z największych parków narodowych na świecie będący naturalną oazą dla dzikich zwierząt i egzotycznych gatunków ptaków, gadów i płazów.

Tanzania

Równie popularnym wyborem turystów podróżujących do Afryki jest Tanzania. Na miejscu możesz zwiedzić równinę Serengeti, Krater Ngorongoro, górę Kilimandżaro czy Zanzibar i atrakcje te są najczęściej wystarczającym powodem, by kogoś do takiej podróży przekonać.

W Tanzanii zobaczysz naprawdę wiele świetnych, niepowtarzalnych widoków i atrakcji przygotowanych częściowo z myślą o turystach. Można tu zwiedzać ruiny starożytnej cywilizacji Suahili czy wspinać się na Kilimandżaro, wybrać się na safari, nocować w namiotach, wspinać się na wygasłe wulkany. Zajęć zdecydowanie nie zabraknie, czy to dla fanów podróży objazdowych czy podróżników preferujących wycieczki trekkingowe.

Etiopia

Na trzecim, choć nie mniej ważnym miejscu na pierwszą podróż do Afryki wymienimy Etiopię będącą królestwem dzikich zwierząt, ale i kolebką tubylców. To tu historycy odkryli pierwsze ślady homo sapiens, co nadaje całej podróży ciekawego wydźwięku.

W Etiopii nie dzieje się najlepiej z politycznego i społecznego punktu widzenia, a więc podróż nie będzie należała do przyjemnych i beztroskich. Są jednak amatorzy doświadczeń kulturowych, którzy zamiast odwiedzać kolejne fotogeniczne punkty wolą poznać genezę miejsca i Etiopia nadaje się do tego szczególnie. Prawdziwą przygodą będzie tu wyprawa do Lalibeli – miasta i kompleksu dwunastu wykutych w litej skale monumentalnych kościołów z XII wieku, lub podróż w góry Semien i Bale zamieszkane przez niezliczoną liczbę rzadkich ssaków i ptaków.

flaming AfrykaCzym kierować się przy wyborze wycieczki?

Planując wyprawę do Afryki unikaj miesięcy w porze deszczowej, bo trudno wtedy zobaczyć wiele. Najbardziej polecanym okresem dla większości parków narodowych jest okres od lipca do października, gdy trwa pora sucha a podczas podróży można spotkać wiele zwierząt. Wybierając zawsze zwróć uwagę na rodzaj planowanej wyprawy – oferowane są zarówno te trekkingowe, jak i objazdowe, ale w każdej trzeba przygotować się na przygodę, wysiłek i niezapomniane wrażenia.