Naucz się jeździć na nartach na lodowcu

W całych Alpach wysokogórskie lodowce oferują gwarancję śniegu i jazdy na nartach przez cały rok. Choć może to brzmieć zdradliwie, jazda na nartach na lodowcu to nie tylko jazda na lodzie.

Lód po prostu zapobiega szybkiemu topnieniu śniegu. Jednocześnie jazda na nartach na lodowcach latem i zimą różni się od zimowego szaleństwa na zwykłych stokach.

Jazda na nartach na lodowcu w Austrii

Wiele ośrodków narciarskich w Alpach oferuje dostęp do lodowców, które oferują długie sezony, gwarantowany śnieg i idealne warunki do uprawiania narciarstwa oraz turystyki przez cały rok.

Do najsłynniejszych lodowców Alp należą: lodowce z infrastrukturą narciarską w Austrii, czyli Dachstein Gletscher, Kitzsteinhorn Kaprun, Hintertux Gletscher, Stubaier Gletscher Stubaital, Soelden, Pitztaler Gletscher, Kaunertaler Gletscher, Molltaler Gletscher, lodowiec Sarenne w Alpe d’Huez (największy lodowiec w Europie) i lodowiec Zermatt w Szwajcarii, do którego można dotrzeć z Zermatt i Cervinia we Włoszech latem i zimą. Najbardziej popularne wyjazdy na narty na lodowcu odbywają się w Austrii i Włoszech. Tam infrastruktura i przepiękne ośrodki zapewnią nam wszystko, czego potrzebujemy.

narty w aplach

Zalety wyjazdów na lodowiec do Austrii

Najlepszą rzeczą w lodowcach jest to, że oferują możliwość jazdy na nartach wiosną i latem, a także możliwość spacerów i wędrówek. Narciarstwo w miesiącach letnich to zupełnie inne doświadczenie – jest cieplej, a my jesteśmy bardziej zrelaksowani. Wyjazd na narty na lodowiec latem łączy to, co najlepsze we wszystkich porach roku, pozwalając nam jeździć na nartach rano, a po południu cieszyć się słonecznymi górami.

Taki letni wyjazd na narty na lodowcu sprawia też, że nie wychodzimy z wprawy przed zimowym szaleństwem. Lodowce w Alpach są wykorzystywane przez drużyny sportowe na całym świecie do letnich treningów. Często więc podczas takich wyjazdów możemy spotkać na stoku zawodników Pucharu Świata. Można tam obserwować naprawdę najlepszych narciarzy i podpatrzyć ich technikę.

Jak przygotować się do wyjazdu na narty na lodowcu?

Należy pamiętać o kilku rzeczach – pierwszą z nich jest bezpieczeństwo. Lodowce, zwłaszcza gdy się cofają, są domem dla wielkich szczelin, z których wiele jest bardzo niebezpiecznych – i przerażająco widocznych – w okresie letnim. Jesienią, zimą i wiosną mogą być ukryte przez świeży śnieg, ale nadal tam są. Z tego względu niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad panujących na stoku.

Jeśli planujemy jeździć na nartach na lodowcu zimą, zapakujmy dużo ciepłych rzeczy. Pogoda w górach jest zawsze niepewna i może się zmienić w ciągu kilku minut, ale wysokość lodowców – przeważnie ponad 3000 m – oznacza, że może być naprawdę chłodno nawet w słoneczne dni. Jednocześnie to gwarancja śniegu i niezawodnych warunków narciarskich.

 

wyjazd na narty austria

Ze względu na dużą wysokość, narciarze i turyści muszą zwracać uwagę na ostre słońce i oślepiający śnieg. Upewnijmy się, że pijemy wystarczająco dużo wody. W odróżnieniu od zimy, kiedy można jeździć na nartach z wysokości 3500 m do podstawy ośrodka narciarskiego, latem najprawdopodobniej będziemy jeździć przez cały dzień powyżej 3000 m. Upewnijmy się, że pijemy wystarczająco dużo, zastosujmy skuteczny krem ​​do opalania (przynajmniej filtr przeciwsłoneczny SPF50) i nakładajmy go regularnie (maksymalnie co dwie godziny).

Najlepszą rzeczą w jeździe na nartach w lecie jest to, że po ciężkim poranku na stokach, możemy zostawić swój sprzęt w magazynie na szczycie góry, wślizgnąć się na parę butów i wrócić do hotelu, aby opalać się przy basenie, poczytać książkę lub pochodzić po górach.

Wybierając się na narty, warto skorzystać z pośrednictwa biura turystycznego. Szczególnie ciekawą ofertę prezentuje firma BeskidTravel. Biuro organizuje wyjazdy rodzinne ze szkoleniem narciarskim dla dzieci i dorosłych prowadzonym przez polskich instruktorów. Terminy wyjazdów są dostępne na stronie www.BeskidTravel.pl. Wyjazdy organizowane są na wspomniany wyżej lodowiec Stubai. W zależności od naszych potrzeb, Beskid Travel dopasuje odpowiednią formę zakwaterowania.