Kupujemy śpiwór – co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Jakiekolwiek sprzętu sportowego lub turystycznego byśmy nie poszukiwali, w dzisiejszych czasach wybór mamy ogromny, czasami wręcz za duży, przez co trudno jest się zdecydować. Podobnie jest w przypadku śpiworów: kilkanaście podtypów, dziesiątki producentów, różne rozmiary, materiały, temperatury, dodatkowe funkcje… patrząc na to wszystko można dostać zawrotu głowy, zwłaszcza jeśli stawiamy sobie za cel kupno śpiwora, który będzie służył nam przynajmniej przez kilka lat i który zapewni nam komfort podróżowania.

Na jakie parametry śpiworów zwracać uwagę, jakie pytania zadać sobie przed zakupem, podpowiadamy w poniższym poradniku dla niezdecydowanych.

Komfort termiczny – najważniejsze pojęcie w przypadku śpiworów

Oglądając śpiwory w sklepach można zauważyć, że wszystkie posiadają oznaczenia zakresu temperatur gwarantujących komfort użytkownika. Podane są dolne i górne limity, a czasem też pojęcia takie jak wskaźnik komfortu i wskaźnik ekstremum. Co one oznaczają?

najlepszaturystyka_pl

Górny limit to maksymalna temperatura w której standardowy mężczyzna spędzi noc bez pocenia się. Dolny limit to najniższa temperatura pozwalająca na komfortowy sen standardowego mężczyzny (25-latka, o wadze 73 kg i wzroście 1,73 m). Wskaźnik komfortu opisuje w jakich temperaturach komfortowo będzie mogła spać standardowa kobieta (25 lat, 1,60 m, 60 kg), która słabiej znosi zimno. Wskaźnik ekstremum wskazuje temperaturę, w której standardowy mężczyzna przetrwa bez hipotermii. Nie warto więc  się nim sugerować podczas wyboru.

Wypełnienie puchowe czy syntetyczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kupić śpiwór wypełniony puchem, czy może z syntetycznym wypełnieniem.

Puch ma lepsze właściwości izolacyjne, coraz częściej jest już też antyalergiczny i bezzapachowy. Puch w śpiworach zabiera mniej miejsca i waży mniej, co jest istotne dla osób, którym zależy na lekkim i małym bagażu.

Wypełnienie syntetyczne nie ma aż tak dobrych właściwości izolacyjnych, ale jest bardziej odporne na wilgoć. Jego zaletą jest też niższa cena. Niektóre, słabszej jakości wypełnienia syntetyczne w miarę użytkowania mogą się zbijać lub nawet rozrywać, zwłaszcza po praniach. Warto sprawdzić czy producent wspomina coś o ilości prań, które może przetrwać śpiwór bez utraty właściwości.

Na jaką porę roku i do jakiego klimatu potrzebujemy śpiwora?


Kluczową kwestią podczas zakupu śpiwora powinno być ustalenie, na jaką pogodę i jakie okoliczności ma nam służyć. Liczy się nie tylko pora roku, bo ta, na różnych szerokościach geograficznych i wysokościach bywa różna.

Podstawowy podział w tej kategorii to śpiwory schroniskowe, letnie, zimowe, oraz trzysezonowe i ekspedycyjne.

Śpiwory schroniskowe, jak nazwa wskazuje, przeznaczone są do użytku raczej wewnątrz pomieszczeń, na przykład schronisk górskich czy chatek, gdzie jest w miarę ciepło i sucho. Podobnie jak w przypadku śpiworów letnich, ten typ zawiera mniej ociepliny, a ich temperatura komfortu wynosi zazwyczaj 10-15 stopni. Śpiwory tego typu nie muszą być specjalnie zaawansowane technicznie. Najlepiej gdyby zajmowały mało miejsca i były lekkie, więc odpadają śpiwory z wypełnieniem puchowym. W takim przypadku warto postawić na śpiwory syntetyczne, nie ma też potrzeby wydawać na nie wielkich sum.

Zupełnie innym typem są śpiwory zimowe. Są one grube, mają duży rozmiar i są wyjątkowo ciepłe. Ich wypełnieniem jest zwykle puch, ze względu na to potrafią ważyć nawet około 1,5 kilograma. W przypadku syntetycznych śpiworów waga ta dochodzi do 2 kilogramów lub więcej. Większość śpiworów zimowych posiada kaptury, kołnierze a także listy termiczne, które zmniejszają prawdopodobieństwo dostania się zimna do środka. Śpiwory te sprawdzają się podczas polskich zim, bo ich temperatura komfortu wynosi zazwyczaj do -15 lub -20 stopni. Jeśli jednak wybieramy się w rejony bliżej bieguna, warto postarać się o śpiwór z jeszcze większą granicą temperatury komfortu, albo zdecydować się na śpiwory ekspedycyjne.

Śpiwory ekspedycyjne są najbardziej zaawansowanymi technologicznie, przeznaczonymi dla szczególnie wymagających użytkowników i na trudne wyprawy. To sprzęt używany przez himalaistów i polarników, który pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego nawet w temperaturach -40 stopni. Są to też najdroższe śpiwory.

Śpiwory trzysezonowe  to praktyczne rozwiązanie dla osób, które podróżują przez prawie cały rok, oprócz zimy. Można w nich nocować od wczesnej wiosny do końca jesieni, zwykle sprawdzają się nawet podczas pierwszych przymrozków, czy letnich zimnych nocy w Skandynawii. Syntetyczne śpiwory tego typu ważą około dwóch kilogramów, puchowe są lżejsze. Są one droższe od śpiworów letnich, ale pozwalają na częstsze użytkowanie, w różnych miejscach i przy różnej pogodzie.

Niezależnie od tego, jaki śpiwór wybierzemy, pamiętajmy, że będzie spało się nam dużo wygodniej, jeśli do noclegu wybierzemy miejsce osłonięte od wiatru, suche, a pod spód położymy karimatę, oddzielającą nas od podłoża. Nie mniej istotny jest dobry ubiór do snu – m.in. bielizna termoaktywna.