Krynica Zdrój a turystyka – jak zaplanować wycieczkę

Malownicza Krynica Zdrój, nazywana perłą górskich uzdrowisk to jeden z ciekawszych punktów dla podróżujących po Małopolsce. Już sam pobyt w tym uzdrowiskowym mieście daje poczucie lepszego zdrowia i pełnego relaksu. Dziś Krynica to największy i najpopularniejszy kurort w zespole uzdrowisk Krynicko-Podkarpackich. Wybierając się na wycieczkę w te okolice nie możesz jej przegapić! Jak zaplanować swoją wycieczkę do Krynicy Zdroju, by wyciągnąć z niej jak najwięcej?

Po pierwsze – znajdź nocleg

Wybierając się w tak bogate od atrakcji miejsce nie sposób wyobrazić sobie zobaczenia wszystkiego w jeden dzień. Z tego też względu pierwsze, o czym musisz pamiętać planując swoją wycieczkę, to właśnie nocleg. Położone w bezpiecznej i cichej okolicy domki na Wichrowym Wzgórzu to idealna opcja dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i cieszyć się spokojem, ale jednocześnie nie chcą wszędzie poruszać się samochodem i preferują bliski dostęp do centrum oraz stoków narciarskich.

Stwórz listę miejsc wartych odwiedzenia

Krynica Zdrój to prawdziwie urokliwe miejsce. Garść atrakcji dla siebie znajdą tu zarówno wielbiciele architektury, jak i Ci planujący głównie jazdę na nartach, a także osoby, które odwiedzają Krynicę wyłącznie ze względu na wypoczynek i uzdrowiskowy charakter miejscowości. Przed dotarciem na miejsce warto więc stworzyć listę miejsc wartych odwiedzenia tak, by mieć na wszystko czas, a jednocześnie niczego nie pominąć. Poniżej tylko kilka propozycji miejsc wartych zobaczenia.

Spacer przez historię

Krynica Zdrój to oczywiście przede wszystkim miasteczko uzdrowiskowe. Przez ponad 200 lat historii Krynicy jako miejscowości uzdrowiskowej zbudowano aż 14 sanatoriów, w których oferowane jest aż 15 z 19 profili lecznictwa dostępnych na terenie Polski. Miasto jest dziś nazywane perłą polskich uzdrowisk, dzięki czemu stało się docelowym miejscem wizyt dla tysięcy turystów i kuracjuszy pragnących spróbować zdrowej wody krynickiej.

Wizyta w Krynicy Zdroju nie może więc obyć się bez obowiązkowego punktu każdego turysty – pijalni wód. Aż 5 rodzajów wody leczniczej dostępnych w dwóch pijalniach – Pijalni Mieczysław oraz Pijalni Jana to zdecydowanie niezbędny element wycieczki.

Opuszczając pijalnie stajesz oko w oko z architektonicznymi atutami miasta. Już naprzeciw pijalni znajduje się Stary Dom Zdrojowy, który liczy sobie ponad 120 lat. To tu odbywa się w dalszym ciągu wiele bali, koncertów i bankietów organizowanych w Krynicy. W Starym Domu Zdrojowym czuć też ducha artystów – swojego czasu był on ulubionym miejscem wypoczynku Reymonta, Smosarskiej czy Piłsudskiego. W południową ścianę budynku wbudowano nawet tablicę poświęconą pamięci Marszałka.

Podczas spacerów po historycznym mieście warto odwiedzić też Muzeum Nikifora, zachwycić Nowym Domem Zdrojowym (w którym lokalni artyści wystawiają swoje prace), oraz pozachwycać się pięknymi drewnianymi domami i konstrukcjami ustawionymi wzdłuż głównego deptaka.

 

Górskie atrakcje

Jeśli Krynica Zdrój będzie w twojej wycieczce jedynie krótkim przystankiem na trasie w góry, warto zahaczyć tu między innymi o Górę Parkową, której szczyt znajduje się na wysokości 742 metrów nad poziomem morza. Na szczycie znajdziesz między innymi park linowy, zjazdy pontonowe oraz platformę widokową oraz jedyny w swoim rodzaju drewniany tor saneczkowy. Drugim ze szczytów będzie Jaworzyna Krynicka, wysoka na 1114 metrów. To na jej szczyt prowadzi najstarsza w Polsce kolejka gondolowa. A widoki? Oczywiście zapierają dech w piersiach, zwłaszcza zimą, gdzie spośród ośnieżonych szczytów można obserwować panoramę miasta.