Kazimierz Dolny – urlop w mieście z tradycją

Jedna ze znanych legend związanych z Kazimierzem Dolnym głosi, że aby mieć szczęście, trzeba dotknąć psiego nosa. Chodzi o pomnik ustawiony na rynku tej niezwykłej miejscowości.

To jednak niejedyny powód ku temu, by się tam udać. Chcesz zdobyć informacje o interesujących obiektach? Zapraszamy!

Krótka notka historyczna o Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny istniał już w XI wieku jako Wietrzna Góra. W 1181 roku miejscowość została przekazana przez Kazimierza II Sprawiedliwego w ręce klasztoru Norbertanek, które z wdzięczności przemianowały nazwę na Kazimierz.

Nazwa “Dolny” została dodana po to, by odróżnić teren od miasteczka sąsiadującego z Krakowem. Miasto było ważnym punktem handlowym i cieszyło się dużym poważaniem, lecz w wyniku licznych wojen na przestrzeni stuleci nie odzyskało już dawnej świetności.

Kazimierz Dolny – co warto zwiedzić?

Jest to miasteczko, do którego bardzo łatwo można dojechać pociągiem lub autobusem. Przykładowymi miejscami, jakie warto tutaj zwiedzić, są Kamienica Celejowska, Muzeum Sztuki Złotniczej, czy też kamienice pod św. Mikołajem i Krzysztofem.

Kamienica Celejowska

Powstała w 1635 roku na rzecz Bartłomieja Celeja – bogatego kupca, od którego nazwiska kamienica ma swoją nazwę. Nazywa się ją również niekiedy “Kamienicą Czarną” z uwagi na fakt, że niegdyś odznaczała się ona ciemną warstwą tynku. Od 1964 roku funkcjonuje tu oddział Muzeum Nadwiślańskiego.

Muzeum Sztuki Złotniczej

Jest to miejsce, w którym możesz zobaczyć aż 1500 eksponatów polskiego złotnictwa z minionych i obecnych czasów. Muzeum wspiera twórczość polskich środowisk artystycznych oraz artystów indywidualnych m.in. poprzez organizację wystaw czasowych.

Kamienice pod św. Mikołajem i Krzysztofem

Kamienica pochodzi z XVII wieku, a jej wyróżnikiem jest łączenie w sobie elementów chrześcijańskich z mitologicznymi. Nazwa kamienic bierze się od patronów właścicieli kamienicy, Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Niedawno budynek świętował swoje 400. urodziny. 

Wąwozy lessowe

Miłośnikom przyrody spodoba się spacer wąwozami lessowymi, z którymi poradzi sobie nawet osoba o nie najlepszej kondycji fizycznej. Największą popularnością cieszy się tutaj Korzeniowy Dół, którego wygląd jest wynikiem działalności człowieka.

Baszta

Warta uwagi jest baszta, w której obecnie mieści się punkt widokowy. Pochodzi ona aż z XIII wieku, a w jej pobliżu mieszczą się ruiny zamku, do których też warto zajrzeć. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że obecna wysokość wieży wynosi 20 m, przy czym jednak wysokość ta za dawnych wieków była wyższa, a do tego niektórzy zakładają, że tworzyła ona całość z położonym obok zamkiem.

Legenda o psie Werniksie

Miasto ma własne, całkiem ciekawe legendy. Jedną z nich jest historia psa Werniksa, który to podobno codziennie przeprawiał się do Kazimierza, by towarzyszyć tutejszym artystom. Podejrzewano go o zdolności hipnotyzujące, jako że miał on być “przywódcą” innych bezpańskich psów, jakie pojawiały się w miejscowości i podążały za nim nadzwyczaj chętnie. Pies doczekał się swojego pomnika – jego wytarty nos bierze się z wiary w to, że każdy, kto go dotknie, będzie miał szczęście.

Dla kogo Kazimierz Dolny będzie idealnym miejscem na wycieczkę?

Jest to jedna z miejscowości o charakterze wyraźnie turystycznym, dlatego też są tam liczne stragany, knajpki oraz tłumy turystów, szczególnie w dni wolne oraz w weekendy. Jeśli zatem cenisz sobie spokój, rozważ przyjazd poza sezonem i poza dniami ustawowo wolnymi.

Kazimierz jest określany “miastem artystów”, jako że wielu z nich osiedliło się na miejscu i prowadzi własną galerię. Jeśli zatem masz dosyć przeciętnych pamiątek i interesuje Cię sztuka, jest to miejsce, z którego możesz przywieźć coś absolutnie wyjątkowego.

kazimierz dolny

Rodzaje kwater w Kazimierzu Dolnym – co warto wybrać?

Kazimierz Dolny jest przeuroczym miejscem, oferującym bogatą bazę noclegową. Znajdą się tu zarówno luksusowe apartamenty, jak i niedrogie, przyjemne domki, w których wypoczniesz w komfortowych warunkach, bez narażania się na większe wydatki.

Nie wiesz jeszcze, który nocleg wybrać? Skorzystaj z wyszukiwarki fajnewczasy.pl, która pomoże Ci wybrać najlepsze oferty z centrum i okolic Kazimierza Dolnego na urlop. Zyskujesz w ten sposób ogromną oszczędność czasu oraz skupiasz się tylko na tych ofertach, jakie rzeczywiście spełnią Twoje potrzeby. Nie zwlekaj i znajdź kwaterę swoich marzeń!