Jak zniwelować stres związany z podróżowaniem samolotem?

Lot samolotem jest zwykle kojarzony pozytywnie – oznacza przygodę, wypoczynek, pełne ekscytacji chwile. Jednak aby podróż samolotem była w pełni spokojna, trzeba najpierw zadbać o kilka spraw. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy przygotowują się do lotu i nie chcą o niczym zapomnieć. W tym artykule piszemy o tym, jakie formalności warto załatwić przed lotem i o co trzeba zadbać.

Przygotuj się wcześniej

Jeśli wybierasz się gdzieś samolotem, zawsze postaraj się przygotować do lotu wcześniej, bo niektóre formalności są czasochłonne. Często trudno jest zaleźć czas na załatwienie choćby tych najbanalniejszych. Jeśli masz tendencje do zapominania o niektórych rzeczach, najlepiej przygotuj sobie listę spraw, które trzeba załatwić. Na pewno musi się tam znaleźć kupienie biletu lotniczego oraz zrobienie odprawy przed lotem. Zdecyduj też jaki bagaż wybrać. Jak duży bagaż chcesz przewieźć? Ile będzie takich walizek czy toreb? Wszystko to trzeba uwzględnić podczas wyboru lotu.

Niezwykle ważne jest również upewnienie się, czy masz odpowiednie dokumenty do przekroczenia granicy. Jeśli w danym kraju musisz mieć jedynie dowód osobisty, upewnij się, że jest aktualny. To samo zrób z paszportem, jeśli będzie on niezbędny podczas Twojej podróży. Sprawdź też ważność karty ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli wybierasz się na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży i zapomniałeś czego jeszcze od Ciebie wymagano, od razu skontaktuj się ze swoim biurem. Na pewno zostaną udzielone Ci wszystkie niezbędne informacje.

Co zrobić z samochodem?

Kiedy podstawowe sprawy związane z samym lotem i bagażem są załatwione, trzeba też ustalić inne kwestie. Kiedy dojedziesz na lotnisko, będzie trzeba gdzieś zostawić samochód na czas pobytu za granicą. W tej kwestii z pomocą przychodzą parkingi znajdujące się przy lotnisku, oferujące bezpieczne miejsca dla pojazdów. Jest to zdecydowanie najlepsze miejsce na pozostawienie samochodu na czas wyjazdu. Dlaczego? Ponieważ znajduje się tam całodobowy monitoring i przez 24 godziny samochodami opiekuje się profesjonalna obsługa. Jednocześnie cena za miejsce parkingowe nie jest wysoka, dzięki czemu wydajesz pieniądze na dobrej jakości usługę.

parking samochód

Parking usytuowany obok lotniska to najlepszy parking, na którym możesz pozostawić swój pojazd również z innych względów. Jeśli okaże się, że Twoja podróż musi potrwać dłużej, możesz bez problemu przedłużyć okres postoju samochodu. Standardowe parkingi mogą nie mieć tej opcji, dlatego warto upewnić się wcześniej o takiej możliwości. Oprócz tego warto pamiętać, że niektóre parkingi oferują transport na lotnisko. Prosto z parkingu dojedziesz pod terminal busem odjeżdżającym co kilka minut. Możesz skorzystać z tej usługi także po wylądowaniu, więc szybko znajdziesz się z powrotem w swoim samochodzie i wrócisz do domu, nie przepłacając za dodatkowe dojazdy.

Mając świadomość, że wszystkie Twoje formalności są załatwione, podróż będzie znacznie przyjemniejsza i spokojniejsza, dlatego warto poświęcić chwilę na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Planując dalekie podróże np. do Namibii, warto skorzystać ze wsparcia firm organizujących takie wyprawy od A do Z – jest to gwarancja ograniczenia stresu do minimum.