Jak wybrać hotel – doradzamy

Poszukiwanie odpowiedniego hotelu w którym spędzisz swoje wakacje, zorganizujesz konferencję firmową czy przygotujesz imprezę okolicznościową potrafi być niezwykle trudnym i żmudnym zajęciem. Wbrew pozorom, nie tylko cena przesądza o tym który obiekt padnie twoim wyborem, a przyznawane hotelom gwiazdki nie zawsze świadczą o tym, że będzie on doskonały w konkretnych okolicznościach. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę wybierając hotel? Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym każdy pobyt w hotelu będziesz dobrze wspominać.

Selekcja początkowa – ranking na podstawie gwiazdek

Przyznawanie hotelom gwiazdek na podstawie pewnych standardów jakości od zawsze stanowiło kluczową część branży, choć w dalszym ciągu zdarzają się spore różnice pomiędzy konkretnymi hotelami z konkretną oceną. Niemniej jednak, gwiazdki to dobry sposób na początkową selekcję hoteli i wybranie grupy kilku, które mają największe szanse na spełnienie twoich oczekiwań. Czego spodziewać się po konkretnych ocenach?

Gwiazdki przyznane hotelom nie zawsze są odzwierciedleniem standardu jaki możemy tam zastać. Bądźmy więc ostrożni.

Hotele jednogwiazdkowe nie muszą spełniać zbyt wielu wymagań – łóżko, szafa, szafka nocna i umywalka to elementy, które powinny się tu znaleźć. Łazienka może tu jednak być na korytarzu, a sam hotel może nie posiadać przylegającej do niego restauracji.

Miejsca tego typu oferują zwykle dość tanie noclegi, idealne w sytuacjach kiedy jedyną potrzebą jest właśnie nocleg. Wyżej, bo w hotelach dwugwiazdkowych, powinna znaleźć się już łazienka w pokoju, często telewizor, a także dość regularna obsługa sprzątająca pokoje. Najczęściej goście mają też do dyspozycji restaurację i opcję wyboru śniadania w cenie noclegu. Na lepsze warunki mieszkania można liczyć już w hotelach z oceną 3*** i wyższą, gdzie poza udogodnieniami w formie restauracji, parkingu, siłowni, czy dostępu do Internetu można liczyć już na wysokiej klasy wyposażenie pokoi, całodobową obsługę, dostęp do sal konferencyjnych i ogólnie przyjemne warunki pobytu niezależnie od profilu klienta.

Cel podróży, a oferta hotelu

W temacie klientów hotelowych warto rozważyć kwestię celu, w jakim odwiedza się dane miejsce i hotel. Ci, którzy wyjeżdżają na jednodniową wycieczkę czy wydarzenie kulturalne zazwyczaj nie potrzebują wiele i zadowolą się noclegiem w najtańszym hotelu. Jeśli jednak planujesz większy wyjazd firmowy, z pewnością będziesz oczekiwać dostępu do sprawnego Internetu, sali konferencyjnej czy restauracji, w której możesz spotkać się ze swoimi partnerami biznesowymi.

Jeszcze inaczej będą prezentowały się twoje wymagania podczas urlopu, gdzie hotel ma spełniać rolę twojego tymczasowego domu. Na koniec warto zaznaczyć też, że hotel możesz wykorzystać jako miejsce organizacji wielu imprez okolicznościowych – wesela, komunii, balu maturalnego czy bankietu firmowego. Zaspokojenie potrzeb gości, dostęp do pokoi, możliwość wynajmu baru czy profesjonalna obsługa cateringowa będą miały w takim wypadku niemałe znaczenie.

Pokój hotelowy w hotelu Jasek Premium – oto przykład jak prezentuje się wnętrze hotelu trzygwiazdkowego.

Obietnica kontra rzeczywistość – sprawdź opinie o hotelach

Wiesz już doskonale, że standardy w hotelach mogą znacząco się różnić, a oferta przedstawiona w Internecie nie koniecznie pokrywa się z rzeczywistością. Wybierając hotel pamiętaj, by przejrzeć opinie na jego temat i sprawdzić je pod kątem oceny faktycznych usług hotelu. Dobrym wskaźnikiem wartościowego miejsca jest zwykle profesjonalnie przygotowana strona Internetowa, na której właściciele hotelu prezentują swoją ofertę w sposób jasny i przejrzysty. Jednym z ciekawszych rozwiązań posłużył się tutaj wrocławski hotel Jasek, na którego stronie można znaleźć listy referencyjne od renomowanych klientów, którzy goszcząc tam postanowili opisać swoje doświadczenia. Opinie takich osób dodają oczywiście prestiżu samemu hotelowi, ale też zwykle nie odbiegają od rzeczywistej oceny panujących w nim standardów.


Przykładem wysokiej jakości standardu który koresponduje z opiniami jest Hotel Jasek Premium zlokalizowany we Wrocławiu.


Wybierając hotel wypadałoby też zwrócić uwagę na panujący tam klimat. Nawet pięciogwiazdkowy hotel może być zniechęcający, jeśli twoim marzeniem jest czysty i minimalistyczny pokój, a zamiast niego dostaniesz apartament urządzony w XVI-wiecznym stylu. Do oceny przydadzą ci się tu wszelkiego rodzaju zdjęcia, a idealnie opcja „wirtualnego spaceru” po hotelu udostępniana na oficjalnej stronie internetowej. Ostatecznie w hotelu musisz poczuć się dobrze i każda ocena, z którą się spotkasz musi być przeanalizowana pod kątem twoich potrzeb i oczekiwań.