Indie – kilka słów o kuchni orientalnej

Kuchnia indyjska nie jest jednolita. Pod tym pojęciem kryją się różnorodne potrawy. Ta niejednolitość związana jest przede wszystkim z religijnymi wierzeniami, położeniem geograficznym oraz dostępnością składników i przypraw.

Najwięcej różnic jest między kuchnia północnych i południowych Indii. Związane są one przede wszystkim z przewagą ilości wyznawców jednej z religii, islamu lub hinduizmu, które swoim wyznawcom narzucają określony sposób odżywiania.

Hinduizm, wyznawany głównie przez ludność zamieszkującą południe Indii, zakazuje spożywania wołowiny. Dlatego też na tych terenach bardzo dobrze rozwinęła się kuchnia wegetariańska. Posiłki te są ostrzejsze, a spożywa się ja tradycyjnie palcami prawej ręki.

Natomiast na przyzwyczajenia kulinarne mieszkańców północnych Indii wywarł islam. Tamtejsza kuchnia dla odmiany unika wieprzowiny, a potrawy są mniej pikantne niż te na północy. W powszechnym użyciu jest natomiast kurczak.

Mimo tych różnic, kuchnia indyjska obu rejonów charakteryzuje się dużym zużyciem różnorodnych przypraw, które nadają potrawą niepowtarzalnego i rozpoznawanego na całym świecie smaku. Dzięki różnorodności dodatków, zwykłe dania powstałe na bazie ryżu, soczewicy, grochu czy fasoli, nabierają niepowtarzalnego i zaskakującego smaku, który jednak łatwo można zaburzyć przez niewłaściwą proporcję składników.

Przyzwyczajenia żywieniowe mieszkańców Indii związane z wyznawaną przez nich religią jest tak silny, że nawet sieci barów szybkiej obsługi, dostosowują się do specyfiki tamtejszej kuchni i swoim klientom proponują szeroki wybór dań wegetariańskich.

Kuchnia indyjska, oryginalna i różnorodna, podbija serca ludzi na całym świecie. Na wszystkich kontynentach pojawiają się nowe restauracje serwujące swoim klientom specjały indyjskiej kuchni. Cieszą się one niesłabnącą popularnością także wśród Polaków, którzy coraz częściej wybierają oryginalną i pikantną kuchnię. Jeśli mowa o pikantności, nie sposób nie zauważyć, że istnieją ekstrakty, które przygotowane są właśnie na bazie pikantnych składników, takich jak czarny pieprz – mowa tutaj przede wszystkim o piperynie, której wspaniałe właściwości sprawiają, że mimo spożywania dużej ilości pokarmów nasza waga spada – wszystko to za sprawą doskonałego metabolizmu.

Jak je się w Indiach?

W Indiach, zarówno ze spożywaniem jak przygotowywaniem potraw wiążą się pewne rytuały. Główny posiłek spożywany jest przez rodziny indyjskie wieczorem. Stanowi on swoisty rytuał. Zwykle centralne miejsce na stole zajmuje misa z indyjskim ryżem, który dzięki dodanemu w czasie gotowanie szafranowi, nabiera żółtawej barwy i specyficznego smaku.

Kuchnia indyjska, jak każda inna, posiada swoje charakterystyczne potrawy, których ogromna ilość pozwala każdemu na wybranie swojej ulubionej .

Jedną z nich są dosy, czyli cienkie jak papier naleśniki. Wykonane są one z soczewicy i mąki ryżowej. Pewną odmianą tej potrawy jest masala dosy, posiadająca nadzienie z warzyw przyprawionych curry.

Hinduska sałatka

Równie popularną potrawą jest dhal. Może być on podawany w postaci dodatku do dań przyprawionych curry, a także dania głównego z dodatkiem chleba lub ryżu. Kolejne przepyszne i pożywne danie to korma. Jego podstawą jest duszone mięso z warzywami.

Bardzo popularną na południu Indii potrawą jest thali. Określana jest ona również jako „danie na tacy”, gdyż thali to właśnie nazwa tacy do której przytwierdzone są miseczki, zwane katori. Potrawa ta występuje w odmianie mięsnej a także wegetariańskiej. Jest to zazwyczaj zestaw warzyw przyprawionych curry i ziołami, do którego podaje się pieczywo (ćapati, papadam lub puri) lub ryż oraz zsiadłe mleko, deser i paan, czyli nasiona areki (rodzaj palmy) przeznaczone do żucia.

Inną potrawą jest idli, czyli ryżowe kluski. Mogą one być podawane z soczewicą i chlebem lub pikantnym sosem robionym na bazie zsiadłego mleka. W kuchni indyjskiej swoje miejsce znalazły również ziemniaki. Aalu ćhole to danie składające się z ziemniaków pokrojonych w kostkę oraz kwaśnego, pikantnego grochu włoskiego. Obok niej mamy aalu dum, czyli ziemniaki przyprawione curry.

Kolejną potrawą jest biryan, której podstawą jest mięso z kurczaka. Podawane jest ono z lekko przyprawionym ryżem. Dodatkiem do tej potrawy mogą być orzechy i suszone owoce.