Górskie trasy rowerowe – najlepsze atrakcje w Polsce

Krajobraz Polski z pewnością plasuje się wśród najbardziej zróżnicowanych obszarów w Europie. Do dyspozycji kolarzy mamy tu setki, jeśli nie tysiące kilometrów pięknych tras nad morzem, wokół jezior, na nizinach i w górach. Te ostatnie co roku przyciągają spore grono amatorów kolarstwa górskiego z całej Europy, oferując duże zróżnicowanie tras i widoki, które zapierają dech w piersiach. Jeśli jeszcze nie zdarzyło ci się zwiedzać lokalnych gór lub szukasz inspiracji na najbliższą przejażdżkę, podsuwamy kilka pomysłów na ciekawe, górskie trasy rowerowe w Polsce.

Przełom Dunajca w Pieninach

Swoją górską przygodę zaczniemy na samym południu kraju, gdzie rozciąga się jeden z najpiękniejszych wąwozów górskich w Europie. Przełom Dunajca w Pieninach to niepowtarzalne widoki, strome skalne ściany po obu stronach drogi i przede wszystkim niezbyt wymagająca trasa idealna nawet dla początkujących rowerzystów. Szeroki trakt wzdłuż brzegu rzeki pozwala na spokojną przejażdżkę z mnóstwem punktów postojowych wartych fotografowania i miejscami do odpoczynku rozrzuconymi regularnie tuż przy wodzie.

Doceniasz możliwość zwiedzania w trakcie wycieczek rowerowych? Zabytkowy Červený Kláštor w Słowackiej części trasy to zdecydowanie punkt, który musisz odwiedzić. Przy okazji możesz też zboczyć na nieco trudniejszą i bardziej wymagającą trasę, jeśli stwierdzisz, że jazda po wypłaszczonym brzegu rzeki to nie to, czego oczekujesz od górskiej wyprawy.

Jelenia Góra

Zarówno wielbiciele bardziej wymagającej jazdy MTB, jak i ci, którzy preferują górską jazdę szosową z pewnością odnajdą się w okolicach Jeleniej Góry. To tu na swoje treningi przyjeżdża regularnie Maja Włoszczowska. To tu też odbywają się górskie etapy Tour de Pologne. Można więc z powodzeniem powiedzieć, że rejonowi wokół doliny Bobru nie brakuje dziś niczego. Z Karpaczem w niedalekiej odległości od miasta i znanym w całym kraju podjazdem na Orlinek, region jeleniogórski z pewnością zasługuje na zainteresowanie i nie bez powodu przyciąga przez cały sezon kolarzy z całego kraju.

Jelenia Góra

Jelenia Góra – rynek

Stopień trudności tras również jest tu bardzo zróżnicowany. Jeśli dobrze wybierzesz, możesz zorganizować tu sobie swobodnie cały sezon, rozpoczynając od lekkich tras treningowych i kończąc na podjazdach wymagających nie lada umiejętności. Pamiętaj jedynie, by uzbroić się w dobry sprzęt i przygotować na długie godziny spędzone na rowerze –  tu nie da się wyjechać na krótką chwilę.

Beskid Niski

Kolarze potrzebujący nieco większych wyzwań i sporych odcinków pedałowania pod górę powinni szukać tras dla siebie w okolicach Beskidu Niskiego. W terenie czekają cię przede wszystkim długie trasy z licznymi podjazdami i zjazdami, na których solidnie się zmęczysz i podniesiesz swoją kondycję fizyczną. Jeśli lubisz urozmaicić swoje trasy zwiedzaniem, i tu Beskid Niski nie zawodzi – liczne zabytkowe cerkwie i pamiątki po kulturze Łemkowskiej z pewnością przypadną ci do gustu. Będąc w okolicy, zjechanie z wyznaczonych tras i podziwianie lokalnych atrakcji nie jest zbyt trudne – na każdym kroku czai się coś, co warto choć raz zobaczyć na własne oczy. Jeśli jednak planujesz wypad czysto treningowy i nie zamierzasz zbaczać z trasy, zabierz ze sobą telefon z dobrym aparatem – widoki na trasach są tu wspaniałe o każdej porze roku.

Widok na Beskid 

Na deser – Bieszczady

Choć trasy w Bieszczadach mogą wydawać się dla wielu kolarzy górskich zbyt oklepane, nie możemy pominąć ich w zestawieniu najlepszych górskich tras rowerowych w Polsce. Bieszczady cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów poszukujących wypoczynku, ale i tych stawiających na aktywność fizyczną. Ich bezsprzeczny urok można powiązać przede wszystkim z wrażeniem, że ogromna część tras pozostaje tu w dalszym ciągu nieodkryta, a same szlaki pozwalają zarówno na intensywną jazdę górską, jak i wysiłkową jazdę szosową. Poza „Wielką Pętlą Bieszczadzką”, którą można dziś uznać za najpopularniejszy rowerowy szlak górski w Polsce, nie trudno znaleźć tu trasę optymalną dla siebie – wystarczy dobra nawigacja rowerowa i odrobina odwagi, a odkrywanie Bieszczad na rowerze staje się prawdziwą, być może nawet kilkudniową przygodą.

Bieszczady

Bieszczady

Poza wskazanymi wyżej trasami warto zerknąć również do zbioru tras rowerowych w Polsce przygotowanych przez PM Bike. Z pewnością całościowe zestawienie będzie dla Was ciekawe.