Górskie trasy rowerowe dla początkujących – nasze polecenia

Płaskie tereny, choć nierzadko urokliwe, również mogą czasem znudzić, dlatego też czasem warto rozważyć zapakowanie roweru na wyprawę w góry. Jest to świetny pomysł, dlatego, że obecnie dostępne szlaki rowerowe mogą być z powodzeniem dobrane zarówno dla osób przygotowanych na trudne odcinki, jak i dla osób początkujących. Jakie możemy polecić górskie trasy rowerowe? Jak przygotować się na wycieczkę?

Wycieczka rowerowa w góry – jak się przygotować?

Jeśli nie masz jeszcze skompletowanego niezbędnego sprzętu, nie obejdzie się bez wizyty w dobrym sklepie rowerowym, przy czym niekoniecznie musisz wychodzić z domu, żeby się dobrze zaopatrzyć, bo możesz skorzystać z oferty bardzo dobrze wyposażonych sklepów online.

Zadbaj o rower

Najlepszym wyborem będą rowery górskie lub trekkingowe, stanowiące połączenie roweru górskiego i szosowego. Udanie się na tereny górskie z innym rodzajem roweru nie będzie dobre ani dla niego, ani dla Ciebie, ze względu na brak dostosowania pojazdu do rodzaju szlaku.

Dobierz odpowiednie akcesoria sportowe

Zaopatrz się w dobre buty rowerowe, tak aby nie stracić przyczepności na pedałach i nie doprowadzić do groźnego w skutkach upadku.

Zorientuj się również w rodzajach dobrej odzieży sportowej. Liczy się przede wszystkim to, by była ona komfortowa, dobrze chroniła Cię przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, lecz też to, aby dobrze przylegała do ciała. Ma to znaczenie z uwagi na liczne gałęzie, o jakie można się zaczepić podczas jazdy.  Nie rezygnuj z kasku!

v

Nie zapominaj o podstawach

Spakuj apteczkę, mapę, zabierz powerbank. Dobrym pomysłem może być wcześniejsze odświeżenie zasad udzielania pierwszej pomocy. Zadbaj również o wcześniejsze zapisanie sobie numerów do GOPR-u, czy też wykupienie ubezpieczenia.

Najlepsze trasy górskie dla początkujących

Karpacki Szlak Rowerowy

Łączna długość szlaku wynosi 800 km, zatem jeśli zechcesz przebyć go w całości, zarezerwuj sobie nieco czasu. Trasa podzielona jest na odcinki o zróżnicowanym stopniu zaawansowania. Główne miejscowości, przez jakie przebiega trasa, obejmują Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Stary Sącz, Nowy Sącz, Biskupice czy też Wieliczkę. Szlak kończy się w Krakowie.

Szlak Orlich Gniazd

Jest to trasa łącząca Kraków i Częstochowę. Podczas jej pokonywania, możesz zwiedzić niezwykle piękne zamki, warownie, a także poznać bliżej wyjątkowo urokliwe miejscowości, w których warto zrobić sobie dłuższy postój. Nie powinno to być problemem, dlatego że długość trasy wynosi 190 km, a do tego nie jest zbyt wymagająca.

Trasy rowerowe w Tatrach

Tatry mogą budzić w niektórych skojarzenie z trudnymi trasami pieszymi – co dopiero mówić o wycieczkach rowerowych. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak jest. Przygotowane drogi dla rowerów mogą być dobrym wyborem nie tylko dla miłośników zaawansowanej jazdy po górach – również ci początkujący znajdą tu trasy, na których poradzą sobie bez kłopotu. Warta polecenia jest trasa przebiegająca przez Zakopane do Kościeliska i Doliny Chochołowskiej, a następnie z powrotem do Zakopanego.

Kogeneracyjny Szlak Rowerowy

Masz ochotę połączyć rowerową rekreację ze zwiedzaniem terenów zagranicznych? Spodoba Ci się zatem z pewnością Trasa Kogeneracji, licząca sobie 58 km, podczas której zobaczysz czeskie miasto Harrachov, czy też piękny wodospad Mumlavy. Inne atrakcje to Źródełko Zdrowia i Miłości, a także piękna panorama polskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy.

Szlak Rowerowy w Sudetach

Warta uwagi na szlaku jest m.in. Srebrna Góra, na którą można dojechać rowerem. Miejsce jest interesujące m.in. ze względu na możliwość zwiedzenia największej, XVIII-wiecznej twierdzy górskiej na terenie Europy. Dostępność licznych tras umożliwia przejechanie się zarówno lekkimi, niewymagającymi ścieżkami, jak i wybranie trasy stawiającej nieco bardziej zaawansowane oczekiwania.

Rowery górskie

Wyjeżdżasz w góry? Dobrze się przygotuj

Planując wycieczkę rowerową w góry, nie zapominaj o tym, że może ona być nie tylko niesamowitą przygodą, lecz też jest wyprawą wymagającą wcześniejszego przygotowania. Dlatego przemyśl dobrze wcześniejszy wybór i inwestycję w nowy sprzęt rowerowy i zdecyduj się na akcesoria z miejsca godnego zaufania.