Czy warto wyjechać na narty do Włoch?

Włochy to w ostatnich latach dość popularny kierunek wypraw dla wszystkich wielbicieli nart i zimowego szaleństwa. Choć do niedawna w kwestii tej królowały Austria, Francja, czy Szwajcaria, Włosi zaczynają coraz wyraźniej zaznaczać się na mapie narciarskiej nie tylko wśród Europejczyków, ale i amatorów zjazdów z całego świata. Jeśli i ty wybierasz się na narty i zastanawiasz się, czy warto wyjechać na narty do Włoch, pędzimy z odpowiedzią – oczywiście, że warto! Dlaczego południowcy stali się taką potęgą zimowego sezonu i co czeka cię na włoskich stokach?

Stoki narciarskie we Włoszech

Poszukiwanie dobrych, wspaniale utrzymanych stoków narciarskich może zająć niektórym amatorom sportów zimowych nawet kilka lat. Polskie stoki są doskonałe dla początkujących, jednak bardziej zaawansowani narciarze potrzebują zdecydowanie lepszych warunków. Austria? W sezonie zatłoczona i stosunkowo droga. Włochy wydają się być tu ciekawym, konkurencyjnym rozwiązaniem łączącym przystępne ceny z naprawdę wysoką jakością stoków rozlokowanych w całej północnej części kraju.

Do wyboru mamy tu malownicze Dolomity w Alpach Wschodnich, zaawansowane stoki potężnych Alp Wysokich (wśród których podziwiać można między innymi najwyższy szczyt Alp – Mount Blanc), dzikie Alpy Retyckie, Alpy Kotyjskie oraz dość nietypowe wśród krajobrazów górskich Alpy Nadmorskie. Wśród wszystkich wymienionych pasm umiejscowionych jest wiele większych i mniejszych stacji narciarskich, w których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Wybierając się na włoskie trasy narciarskie musisz wiedzieć jedynie, że trasy niebieskie to trasy łatwe, przeznaczone również dla początkujących narciarzy, trasy czerwone – średnie,  czarne – trudne, dla narciarzy zaawansowanych. Co warte uwagi, większość stacji narciarskich we Włoszech posiada na swoim terenie szlaki przeznaczone dla wszystkich.

Jazda na najwyższym poziomie

Kilometry znakomicie przygotowanych tras zjazdowych, doskonała atmosfera rodzinna, trasy dla narciarzy, snowboardzistów i miłośników free-ride oraz bogata oferta apres-ski, czyli wszystkiego co związane z narciarskim lifestylem – we Włoszech naprawdę nie można narzekać na nudę.

Włochy, pod względem liczby ośrodków narciarskich, ich wielkości i przygotowania nie odbiegają specjalnie od Austrii czy Francji – wszędzie znajdziemy bogactwo stacji i kilometry świetnie przygotowanych tras. Z tego też powodu cieszą się one rosnącą popularnością i z roku na rok stają się docelowym miejscem wypraw coraz większych grup narciarzy.

Zdecydowaną zaletą Włoch są jednak nie tylko dobre stoki, ale i panująca na nich atmosfera – włosi to naród słynący ze swojej gościnności, która tworzy na stokach unikalny klimat i pozwala cieszyć się urlopem nie tylko w trakcie korzystania ze stoków. Ważnym czynnikiem przemawiającym za wyprawą na narty do Włoch jest też relacja jakości do ceny – tu z pewnością nie przepłacisz za niezapomniane doświadczenia. Jeśli narty, to w tym sezonie tylko do Włoch!