Co warto zobaczyć w Powiecie Garwolińskim?

Charakterystyczne umiejscowienie Powiatu Garwolińskiego — na granicy Kotliny Warszawskiej i Wysoczyzny Siedleckiej stanowi malowniczy teren. Co zatem warto zobaczyć i zwiedzić w powiecie garwolińskim?

Przez Powiat Garwoliński przepływają trzy prawe dorzecza Wisły — Wilgi, Okrzejki oraz Promnika. Dawne granice powiatu przebiegały u styku trzech regionów, a co za tym idzie — u styku trzech tradycji — mazowieckiej, podlaskiej oraz małopolskiej. Warto zwrócić uwagę na podłoże etnograficzne tego regionu. We wsiach bardzo popularne, ale też doskonale rozwinięte było tkactwo ludowe. Pochodzą stąd różnorodne wzory i szlaki, które znaleźć można niemal na każdym typie tkanin. Warto zwrócić uwagę na to, że oddawanie wzoru na pewnych tkaninach stanowi o kunszcie szwaczki. Do dziś we wsiach można znaleźć muzykujące rodziny, a także ludowych malarzy i poetów, co stanowi pewne dziedzictwo regionalne.

 

Flora i fauna Powiatu Garwolińskiego

Nieocenionym atutem tych terenów jest sama natura. W kompleksie parków dworskich możemy odnaleźć drzewostan pochodzący z XVIII i XIX wieku. Zwróćmy uwagę także na inne rośliny — to właśnie dla nich zjeżdżają tu z botanicy z całej Polski. Lasy bogate są również w zwierzynę — podczas rowerowych przejażdżek możemy natknąć się na łosie, borsuki, kuny, wydry, a nawet bobry. Te ostatnie szczególnie upodobały sobie rzekę Wilgę.

W tym powiecie o tradycjach rolniczych możemy znaleźć uprawy truskawek, ale też wiele przetworów, ponieważ kultywowane są tu tradycje sadownicze. Na terenie Powiatu Garwolińskiego odnajdziemy aż cztery rezerwaty przyrody. Rezerwat Kopiec Kościuszki został utworzony, aby chronić i zachować stanowiska bodziszka żałobnego. To bardzo rzadko spotykana na niżu Polski roślina. W rezerwacie Czerwony Krzyż odnajdziemy jeden z rzadszych gatunków storczyka, czyli tajężę jednostronną. Rezerwat Torfy Orońskie — utworzono w celu zachowania kolejnych rzadkich gatunków roślin. Chcąc zobaczyć liczne storczyki, a także zagrożone wyginięciem lipienniki Losesela, kuły krwistej czy kruszczyka błotnego.

Garwolin - powiat garwoliński

Miasto powiatowe Garwolin

W powiatowym mieście — Garwolinie znajdziemy dawny cmentarz żydowski z ponad 20 macewami. Najstarsza z nich datowana jest na rok 1863. Warto zwrócić również uwagę na znajdujący się tam neobarokowy kościół wybudowany na planie krzyża łacińskiego. Znajdziemy w nim imponujące obrazy. Dodatkowo w Garwolinie znajdują się dawne koszary kawaleryjskie. W których stacjonowały wojska rosyjskie podczas I Wojny Światowej. Przed II Wojną Światową w latach od roku 1921 do 1939 stacjonował tu 1 Pułk Strzelców Konnych Raszyńskich im. Cesarza Napoleona I – opowiada dziennikarz z serwisu informacyjnego Kurier Garwoliński, który dostarcza informacji o wydarzeniach z Garwolina i Powiatu Garwolińskiego.

 

Muzea i pałace

Zespół pałacowo-parkowy z 1790 roku znajdziemy w Podzamczu. Pałac należał do Zamoyskich.  W Maciejowicach możemy znaleźć jeden z najpiękniejszych rynków centralnej Polski. Pośrodku którego znajduje się klasycystyczny ratusz. Warto wejść do środka, ponieważ mieści się tam Muzeum Tadeusza Kościuszki.

 

Powiat Garwoliński to bogata historia etnograficzna. Warto zwrócić uwagę na wzory i hafty wykonywane na tkaninach. Do dziś na mniejszych wsiach znajdziemy lokalnych artystów, którzy z chęcią sprzedadzą swoje rękodzieło turystom. Podróżując po tych terenach, nie sposób skorzystać z natury i zobaczyć wymierające gatunki roślin w rezerwatach. A także zwiedzić miasto powiatowe i okoliczne wsie. Niebanalny kościół neobarokowy pozwoli na chwilę kontemplacji. Spacer do lasu pod Garwolinem pozwoli nam odkryć dawny kirkut, który poza dwudziestoma macewami stanowi już tylko mgliste wspomnienie dawnych trosk mieszkających tu ludzi. Dodatkowo ze względu na odbytą tu w 1974 roku bitwę przez wojska dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę — możemy zwiedzać Muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach.