Buty górskie niskie – kiedy należy kupić takie?

Każda osoba przed swoim pierwszym wypadem w góry powinna zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie trekkingowe. Buty bez wątpienia są podstawą i fundamentem do rozpoczęcia życiowej przygody w zdobywaniu szczytów. Obuwie trekkingowe powinien mieć każdy – zarówno początkujący piechur, jak i zagorzały pasjonata.

Obuwie trekkingowe – jakie wybrać?

Ważne jednak, aby buty były dobrane indywidualnie do potrzeb swojego posiadacza i odpowiednio dopasowane pod względem rozmiaru – na długość, jak również szerokość stopy. Dobrze dobrane obuwie jest gwarancją udanych wypadów na szlak, ponieważ zapewnia komfort i ochronę. Podczas intensywnych i wielogodzinnych marszów wygodne buty są fundamentem, w przeciwnym razie wędrówka może przerodzić się w istną męczarnie. Buty trekkingowe gwarantują bezpieczeństwo – chronią stopę, zapewniając równocześnie doskonałą amortyzację. Oprócz tego, obuwie dedykowane na górskie wyprawy zazwyczaj posiada przyczepną, antypoślizgową podeszwę, która minimalizuje ryzyko ewentualnego poślizgnięcia. W górach bezpieczeństwo jest podstawą, dlatego nawet osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w specjalistyczne obuwie, dedykowane do tego rodzaju aktywności. Warto zatem zainwestować w dobre buty trekkingowe, które są gwarancją udanych wędrówek i pozwolą na czerpanie radości z eksploracji nieznanych, górskich terenów. 

Buty trekkingowe – wysokie czy niskie?

Podczas zakupów wiele klientów ma problem z podjęciem decyzji, jaki rodzaj obuwia trekkingowego wybrać – wysoki czy niski? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i przede wszystkim wybór butów trekkingowych powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb osoby, która będzie je użytkować. Wysokość cholewki to w dużej mierze kwestia preferencji. Przed zakupem warto jednak, aby każda osoba zastanowiła się, jakie górskie cele jej przyświecają. Z tego względu należy dokładnie przemyśleć, jak często buty będą użytkowane i na jakim terenie. Obuwie trekkingowe z wysoką cholewką polecane jest w szczególności w okresie jesienno-zimowym, kiedy trasy są ośnieżone i śliskie. Ten rodzaj obuwia zapewnia dodatkową ochronę na wysokości kostki – chroni staw przed ewentualną kontuzją oraz stopę przed śniegiem lub wodą. Wysokie buty trekkingowe są jednak masywne, ciężkie i nie dla każdego się sprawdzą.  

niskie buty trekkingowe na wspinaczkę górską

Niskie buty trekkingowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Niskie buty trekkingowe wbrew pozorom mają naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim ten rodzaj obuwia charakteryzuje się lekkością, w porównaniu do ciężkich i solidnych modeli za kostkę. Buty trekkingowe z niską cholewką bez wątpienia doskonale nadają się na sezon wiosenno-letni, kiedy temperatura nawet w wysoko górach jest przyjemna, a na szlakach nie ma już śniegu lub są jego śladowe ilości. Niskie obuwie górskie gwarantuje również doskonałą wentylację, która w przypadku wielogodzinnych wędrówek wiosną i latem jest naprawdę niezbędna.

Stopa w butach trekkingowych z niską cholewką nie przegrzewa się i nie zaparza, co często ma miejsce w przypadku obuwia wysokiego. Modele przed kostkę, dzięki swojej lekkości, zapewniają swobodny, często nawet bez wysiłkowy marsz, co dla wielu osób jest aspektem determinującym wybór butów trekkingowych z niską cholewką.  Obuwie przed kostkę doskonale sprawdzi się nawet dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdobywaniem szczytów i korzystają z łatwych, równych i stosunkowo płaskich tras. Należy jednak pamiętać, że buty z niską cholewką nie zabezpieczają kostki. Z tego względu ten rodzaj obuwia nie jest polecany dla wszystkich. Osoby, które przebyły już w swoim życiu kontuzję stawu górnego, powinny szczególnie zwrócić uwagę, aby buty górskie chroniły kostki.