Atrakcje w Tatralandii na Słowacji

Już 50 km od przejścia granicznego w Chyżnem znajduje się jeden z największych aquaparków w Europie. Wśród gór i nieopodal jeziora Liptowska Mara znajduje się Tatralandia. Położony jest w miejscu, z którego widać Tatry Zachodnie, choć już sam mieści w sobie ogrom atrakcji. To nie jest zwykły aquapark, to miniaturowa bajkowa kraina pełna niespodzianek.

Czego możemy się spodziewać?

Tatralandia jest dostępna przez cały rok, ponieważ składa się z części otwartej i krytej. Obiekt położony jest w uroczym miejscu między górami. Park do funkcjonowania wykorzystuje podwodne wody termalne, które jak wiadomo, wykazują działanie lecznicze. Wykorzystywana woda naturalnie znajduje się 2500 m pod ziemią i osiąga 60,7 °C, w części woda ta należała kiedyś do morza, znajdującego się w okolicach Liptowskiej Kotliny. Baseny w Tatralandii, dzięki jakości wody pełnią funkcję terapeutyczno-uzdrawiającą, gdyż świetnie działają na układ oddechowy i ruchowy. 

 

Tatralandia to też ciepłe baseny pełne średnio zmineralizowanej wody. Dostępnych jest 14 kąpielisk, a 9 z nich to obiekty całoroczne. Wszystkie zbiorniki wypełnione są wodą typu Ca-Na-Mg-HCO3-SO4. Baseny różnią się od siebie w przeróżny sposób. Są to jakby miniaturowe wodne światy, każdy basen cechuje się inną atrakcją i charakterem.

 Niezwykle ciekawym zbiornikiem jest tak zwany White Lagoon, którego wody przypominają te z Adriatyku. Jego cechą wyjątkową jest słona woda, która działa zdrowotnie na skórę, oczyszcza ją i detoksykuje. Zalet słonej wody jest wiele w końcu to naturalny antyseptyk, a więc można liczyć na regenerację naskórka oraz głębszych komórek skóry. Kąpiel w takiej wodzie jest bardzo zdrowa, gdyż sól niszczy wszystkie mikroorganizmy.

Turyści zachwycają się także basenem zwanym Snorkeling Pool. Umożliwia on nurkowanie i podglądanie podwodnego życia, można tam zobaczyć ryby i koralowce. Jest to niezwykła frajda dla dzieci oraz dorosłych. Basen ten ukrywa skarb, którego poszukiwania można się podjąć. Woda w obydwu wymienionych basenach waha się między 34–36 °C.

Warto też wspomnieć o Bubble Pool, basenie idealnym na relaks, składa się z ciepłej i oczyszczającej wody morskiej.  Zbiornik ten pełen jest łóżek i foteli wodnych, do których docierają masujące fale z wielu dysz wodnych. Basen Bubble włącza się do zabiegów należących do Thalassoterapi.

Są to tylko trzy przykłady z czternastu dostępnych basenów, a więc każdy może być pewien, że znajdzie satysfakcjonujący zbiornik. Rodziny z dziećmi mogą się szykować na wielką zabawę na bajkowym statku pirackim. Zdeterminowani pływacy znajdą dla siebie właściwą przestrzeń, poradzą sobie także ci szukający odpoczynku. W końcu jest to idealne miejsce na relaks, gdyż Tatralandia pełna jest gejzerów, masujących natrysków, ławek do masażu i odprężających bąbelków.

 

Nie tylko baseny

Tatralandia to nie tylko baseny. Obiekt posiada 26 nowoczesnych rur i zjeżdżalni, w tym 6 z nich jest dostępnych przez cały rok. Zjeżdżalnie różnią się stopniem trudności, długością i kształtem. Każdy znajdzie coś dla siebie, istnieje też część przeznaczona wyłącznie dla najmłodszych. Tatralandia to również Saunowy Świat Celtów zawierający m.in. kompleks saun, jacuzzi, inhalacje czy basen chłodzący. Jest to świetne miejsce na wyciszenie się i regenerację.

Tatralandia jest za wielka, aby zdobyć ją całą w jeden dzień, dlatego na terenie istnieją specjalne wioski tematyczne pełne domków do wynajęcia. Park w swojej ofercie ma również masaże i inne relaksacyjne zabiegi przeznaczone dla mieszkańców. Decydując się na pobyt w parku, nie musimy martwić się o wyżywienie, gdyż na terenie obiektu jest kilka stale otwartych restauracji.