Aktywny wypoczynek w okolicach Jeleniej Góry – nasze propozycje

Okolice Jeleniej Góry są doskonałym miejscem na aktywne spędzanie czasu. Miejscowości położone w pobliżu stolicy Karkonoszy obfitują w atrakcje takie jak: zamki z okresu średniowiecza, obszary z wyjątkową fauną i florą, spokojne miejsca nad wodą z możliwością uprawiania sportów wodnych, parki krajobrazowe, wiele szlaków turystycznych, a także tras do uprawiania turystyki rowerowej. 

Jednym z ciekawszych sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu w okolicach Jeleniej Góry jest żeglowanie po sztucznie stworzonych zbiornikach wodnych, które oprócz funkcji użytkowej posiadają walor turystyczny. Jelenia Góra posiada wiele atrakcyjnych szlaków, umożliwiających podziwianie atrakcji Karkonoszy, relaks i odpoczynek w malowniczym otoczeniu niezwykłej przyrody. Sama miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu.

Piesze wędrówki w okolicach Jeleniej Góry

Doskonałym miejscem na aktywne spędzanie czasu są okolice Jeleniej Góry. Dostępność wielu atrakcji turystycznych sprawia, że położona w niewielkiej odległości od stolicy Karkonoszy Dolina Bobru cieszy się dużą popularnością wśród miłośników pieszych wędrówek, dlatego Jelenia Góra jest doskonałym miejscem wypadowym dla osób, które preferują aktywne spędzanie czasu. 

Blisko stąd również do Lwówka Śląskiego, Karpacza, Szklarskiej Poręby, a także Nielestna. Najlepszym wyborem jest agroturystyka w okolicach Jeleniej Góry, która jest idealną propozycją dla miłośników pieszych wędrówek. Turyści  mogą skorzystać z licznych, przeznaczonych do tego rodzaju aktywności szlaków Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, który należy do najbardziej malowniczych obszarów chronionych na Dolnym Śląsku. Jego wielkość wynosi niespełna 11 tysięcy hektarów. 

Podczas pieszych wycieczek najpopularniejszymi trasami można podziwiać wspaniałe gatunki roślin, takie jak: irga czarna, goryczka krzyżowa i orzęsiona, kruszczyk błotny, czy włosocień cienisty. Turyści muszą się przygotować na możliwość niezwykłego spotkania z przedstawicielami fauny w postaci dzika, lisa, jelenia, sarny, puchacza i zająca. 

Aktywne spędzanie czasu nad wodą w okolicach Jeleniej Góry

W okolicach Jeleniej Góry znajduje się zapora Pilchowicka wraz z jeziorem, która jest  niezwykłą atrakcją również dla amatorów sportów wodnych. Powstały na początku XX wieku obiekt stanowi nie tylko atrakcję dla miłośników aktywnego spędzania czasu nad wodą, ale również wytwór nowoczesnej jak na owe czasy myśli technicznej. Stanowi drugą co wielkości tego rodzaju budowlę w Polsce po zaporze na Solinie. Elektrownia wytwarzała 8 megawatów energii elektrycznej, co wtedy stanowiło niezwykłe osiągnięcie. Została zbudowana przez Niemców w celu ochrony mieszkańców tych terenów przed podtopieniami po serii dramatycznych powodzi. 

Na rzece Bóbr powstały także inne sztuczne jeziora takie jak: Modre i Wrzeszczyńskie. Technika wykonania zapory nie jest współcześnie wykorzystywana, dlatego zadziwia turystów odwiedzających to malownicze miejsce. Jezioro Pilchowickie umożliwia przyjezdnym pływanie kajakami, łodziami żaglowymi i napędzanymi silnikiem, a także rowerami wodnymi. 

Fanów pływania kajakiem i pontonem zainteresuje z pewnością oferta spływów po rzece na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Piękne widoki nie tylko na zaporę wodną, ale również słynny w ostatnim czasie most kolejowy stanowią niezwykłą atrakcję dla turystów. Poniżej stacji kolejowej znajduje się przystań, w której osoby zainteresowane uprawianiem sportów wodnych mają możliwość  wypożyczenia rowerów,  łodzi wiosłowych, żaglowych, łodzi napędzanych silnikiem lub kajaków. Jest to także raj dla wędkarzy, którzy mogą realizować swoją pasję dzięki czystej wodzie i okazałym rybom.

Gdzie warto nocować w okolicach Jeleniej Góry?

Okolice Jeleniej Góry oferują nie tylko zwiedzanie  wspaniałych miejsc o bogatej historii, ale również zachwycają klimatem i wieloma możliwościami aktywnego spędzania czasu. Jest to raj dla miłośników historii i górskich wędrówek, którzy znajdą tu możliwość realizowania nie tylko swoich pasji, ale również wypoczynku. W okolicach Jeleniej Góry i w samej stolicy Karkonoszy można znaleźć ciekawą ofertę noclegową. Są tu między innymi apartamenty, hotele, pensjonaty, pokoje, a także agroturystyka. 

Agroturystyka Jelenia Góra – Nielestno34

Świetnym przykładem agroturystyki w Dolinie Bobru jest Nielestno34 – to utrzymany w wysokim standardzie dom wypoczynkowy, dostosowany do potrzeb osób poszukujących możliwości regeneracji w kontakcie z naturą i ucieczki od miejskiego zgiełku. Doskonale nadaje się zarówno dla  młodych, rodzin z dziećmi, jak i osób starszych, które szukają agroturystyki w Jeleniej Górze i jej pobliżu. Obiekt jest nowoczesny i świeżo wyremontowany, dzięki czemu wszystkie wnętrza prezentują się niezwykle schludnie i stylowo, co czyni go doskonałą propozycją dla wszystkich osób, poszukujących noclegów w okolicy Wlenia, Pilchowic, Jeleniej Góry, czy w samym Nielestnie. 

Wszystkie wnętrza utrzymane są w minimalistycznym stylu skandynawskim. Do dyspozycji przyjezdnych jest także niezwykle komfortowy basen z podgrzewaną wodą, usytuowany na jednym z drewnianych tarasów, boisko do siatkówki i badmintona, murowana wędzarnia z grillem, piec do chleba, kamienny krąg na ognisko, dużych rozmiarów stół biesiadny, a także plac zabaw dla najmłodszych.