10 miejsc wartych zobaczenia w okolicach Szklarskiej Poręby

Szklarska poręba to malownicze miasto położone w województwie dolnośląskim. Znajduje się ono w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów na stokach Karkonoszy. W okolicy możemy znaleźć tak wiele atrakcji oraz zapierających w piersiach widoków, że ciężko wymienić jedynie 10 miejsc.
1. Wodospad Kamieńczyka
Będąc w Szklarskiej Porębie warto odwiedzić malowniczy wodospad Kamieńczyka. Znajduje się on na wysokości 843 metrów na poziomie morza i spada przepiękną, trójstopniową kaskadą o wysokości 27 metrów do Wąwozu Kamieńczyka. Sam wąwóz ma mniej więcej 100 metrów długości i jest otoczony skalnymi ścianami, które osiągają nawet wysokość 25 metrów.
2. Muzeum Minerałów
W samym mieście znajdziemy lokalne Muzeum Minerałów. Ma ono naprawdę imponujące i różnorodne eksponaty. Nawet początkujący geolodzy będą zainteresowani tym jakie bogactwo minerałów można znaleźć na Dolnym Śląsku. Tam możemy podziwiać piękne kolory, fantazyjne kształty i historię zaklętych w kamieniu żyjątek.
3. Huta Julia
Około 7 kilometrów od Szklarskiej Poręby w Piechowicach znajdziemy Hutę Julię. Tam dowiemy się jak wymagającym procesem jest produkcja szkła w wysokich temperaturach oraz jakiej precyzji to wymaga. Szkło kryształowe wykonywane tam jest tradycyjnymi technikami, a turyści mogą sami obserwować pracę rzemieślników. Do najmłodszych są też skierowane warsztaty, więc ze zwierzania można wrócić z własną pamiątką.
4. Chybotek
Macie ochotę na przyjemny spacer leśnymi ścieżkami? Wybierzcie się odwiedzić Chybotka. To ogromny głaz, który można wprawić w ruch… jednym palcem. Legendy mówią, że zasłania on wejście do jaskini pełnej skarbów. Zwłaszcza najmłodsi będą zafascynowani tym, jak ciężki kamień zaczyna się bujać. Tutaj każdy może poczuć się jak supermen.
5. Szrenica
Nocować w Szklarskiej Porębie warto zimą. Miłośnicy białego szaleństwa mogą wjechać wyciągami krzesełkowymi w okolice Szrenicy, gdzie znajdą 5 tras. Ich łączna długość to 12 kilometrów. Bawić się tam świetnie będziemy niezależnie od naszych umiejętności. Doświadczeni narciarze mogą zdecydować się na trasę FISowską, czyli czarną. Zmęczeni po zjazdach będziemy mogli odpocząć w schronisku.

atrakcje_góry
6. Wysoki Kamień
Piękny widok na Szklarską Porębę roztacza się ze szczytu Wysoki Kamień, który ma wysokość 1058 metrów nad poziomem morza. Na szczycie znajdują się charakterystyczne malownicze skały, z których można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram Sudetów.
7. Krucze Skały
Piękno natury możemy docenić odwiedzając Krucze Skały. Znajdują się one przy prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 metrów nad poziomem morza. Grupa składa się z dwóch ogromnych, granitowych wież o wysokości 30 m, które stanowią doskonały punkt widokowy na dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie.
8. „Żelazny Tygiel Waloński”
Jeżeli lubimy atrakcje historyczne to warto odwiedzić jedną z najnowszych atrakcji Karkonoszy czyli, osadę średniowiecznych poszukiwaczy skarbów. W niej grupa entuzjastów rekonstruuje dawne urządzenia górniczo-hutnicze i odtwarza dawne zawody rzemieślników.
9. Góry Izerskie
Góry Izerskie to idealne miejsce dla miłośników przyrody. Są one nieco asymetryczne i nachylone w kierunku południowo-wschodnim. Północne stoki są bardzo strome. Znajdziemy w nich też rzekę Izerę, która jest bardzo niezwykła, ponieważ jej górna część wygląda jak dolna w przypadku innych rzek. Takie osobliwości sprawiają, że Góry Izerskie są wyjątkowym regionem, który trzeba zwiedzać za wszelką cenę!
10. Pensjonat Lider
Przyjeżdżając w przepiękne okolice Szklarskiej Poręby potrzebujemy noclegu. Najlepiej zdecydować się na Pensjonat Lider. Oferuje on około 55 miejsc noclegowych w ścisłym centrum miasta. Będziemy stąd mieli blisko zarówno na szklaki turystyczne, jak i trasy rowerowe. Jeżeli panujemy wpaść tam zimą to będziemy mogli uprawiać narciarstwo zjazdowe lub biegowe. Po całym dniu pełnym atrakcji tam możemy odpocząć w przestronnych pokojach ulokowanych w budynku o niepowtarzalnej architekturze.